Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افغانستان؛ بازماندگان حمله به جنبش روشنایی به دیوان کیفری بین المللی شکایت کردند

افغانستان؛ بازماندگان حمله به جنبش روشنایی به دیوان کیفری بین المللی شکایت کردند
Copyright 
نگارش از مریم شاهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانواده های قربانیان جنبش روشنایی بار دیگر تصمیم حکومت افغانستان را «ظالمانه» و«تبعیض آمیز» دانسته و اعلام کرده اند که در برابر تصمیم حکومت افغانستان مبنی بر تغییر مسیر پروژه انتقال برق کیلوولت توتاپ از سالنگ، همچنان می ایستند.

آگهی

خانواده های قربانیان حمله به جنبش روشنایی می گویند که حکومت افغانستان به رهبری اشرف غنی و عبدالله عبدالله متهم اصلی فاجعه دوم اسد/مرداد سال ۱۳۹۵ هستند و آن ها خواسته شان مبنی بر شناسایی سران، آمران و عاملان این فاجعه را در دیوان کیفری بین المللی ثبت کرده اند.

در مراسم بزرگداشت دومین سالگرد کشتار تظاهرکنندگان جنبش روشنایی در میدان دهمزنگ کابل، خانواده های قربانیان به همراه سران جنبش روشنایی گرد هم آمدند و خانواده های قربانیان با صدور بیانیه ای حکومت اشرف غنی را متهم به توطئه برای کشتار تظاهرکنندگان جنبش روشنایی کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با گذشت دو سال از حمله انتحاری و تیراندازی بر تظاهرات جنبش روشنایی که منجر به کشته شدن ۸۶ تن از تظاهرکنندگان شد، این اولین بار است که خانواده های قربانیان بطور مستقیم حکومت را متهم اصلی این فاجعه می دانند. پیش از این، جنبش روشنایی و خانواده های قربانیان این جنبش از سازمان ملل متحد خواسته بودند که برای پیگیری عاملان حادثه دوم اسد اقدام کنند. حکومت افغانستان دو روز پس از حادثه دوم اسد، از تشکیل هیئت حقیقت یاب برای پیگیری عاملان حادثه خبر داده بود.

تاکنون نتیجه بررسی های هیئت حقیقت یاب حکومت و بررسی های سازمان ملل برای مردم و رسانه های افغانستان مشخص نشده است.

اصرار بر انصراف حکومت از تصمیم «تبعیض آمیز»

خانواده های قربانیان جنبش روشنایی بار دیگر تصمیم حکومت افغانستان را «ظالمانه» و«تبعیض آمیز» دانسته و اعلام کرده اند که در برابر تصمیم حکومت افغانستان مبنی بر تغییر مسیر پروژه انتقال برق کیلوولت توتاپ از سالنگ، همچنان می ایستند.

شرکت آلمانی فشنر در ماستر پلان برق افغانستان اعلام کرده بود که افغانستان برق ۵۰۰ کیلوولت را از مسیر بامیان انتقال می دهد و طبق توصیه مشورتی این شرکت به دولت افغانستان مسیر سالنگ مسیر مطمئنی برای انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت نیست.

جنبش روشنایی از حکومت افغانستان خواست تا به پیشنهاد شرکت فشنر عمل کند و برق ۵۰۰ کیلو ولت را از مسیر بامیان عبور دهد اما حکومت افغانستان تصمیم بر انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت از مسیر سالنگ گرفت. مناطق مرکزی افغانستان به انرژی برق دسترسی ندارند و در بامیان نیز مردم از برق خورشیدی برای روشن کردن خانه هایشان استفاده می کنند.

جنبش روشنایی امیدوار است که با انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت، مناطق مرکزی افغانستان از انرژی برق بهره مند شوند و تعدادی از معادن در این مناطق همچون معدن آهن «حاجیگگ» و معدن زغال سنگ دره صوف نیز با وجود برق فعال شوند.

در دومین سالگرد حادثه دوم اسد، کاربران شبکه های اجتماعی تصاویری از قربانیان این حادثه به اشتراک گذاشتند و تعدادی از کاربران عملکرد جنبش روشنایی را نقد کردند و از عدم شفافیت در گزارش دهی به مردم و ضرورت توجه به انتظارات مردمی از این جنبش سخن گفتند. در آستانه سالگرد این حادثه نیز میدان دهمزنگ کابل به نام میدان "شهدای جنبش روشنایی" تغییر نام داد و تصاویری از قربانیان حادثه در این میدان نصب شد.

سندی از انفجارهای دوم مرداد

گزارشگر ما در روز دوم اسد/ مرداد ۱۳۹۵ مصاحبه ای با تقی امینی، یکی از سران شورای عالی جنبش روشنایی انجام داد که در میانه این مصاحبه دو حمله انتحاری صورت گرفت. آقای امینی در مصاحبه با یورونیوز به رویدادهای شب قبل از دوم اسد و روند صحبت هایی که جنبش روشنایی با حکومت انجام داده بودند، اشاره می کند و می افزاید: «جنبش روشنایی برای انجام مذاکرات آمادگی داشت اما حکومت افغانستان در مذاکرات به دنبال فریب مردم و به تعویق انداختن تظاهرات بود.»

[‎24/‎07/‎2018 16:20] Kamiar, Babak:

براساس مشاهدات مریم شاهی گزارشگر یورونیوز، دو دقیقه قبل از انفجار از تظاهرکنندگان خواسته شده بود تا برای ادای نماز جماعت آماده شوند. دو حمله انتحاری در ساعت ۲:۲۰ بعدازظهر به وقوع پیوست و اندکی پس از انفجار، تیراندازی های پیاپی از مکان نامشخصی انجام شد.

پس از انفجارهای روز دوم اسد سال ۱۳۹۵، پایتخت افغانستان در دو سالی متوالی، روز دوم اسد را با انفجار آغاز کرده است. در اولین سالگرد حادثه دوم اسد، در کابل انفجاری به وقوع پیوست و تعدادی از کارمندان وزارت صنایع و معادن افغانستان کشته شدند و امسال نیز در دومین سالگرد حادثه، چندین راکت به منطقه افشار در غرب کابل شلیک شد و هنوز اعلام نشده که از کجا این راکت ها به شهر کابل شلیک شده است.

به گفته کارشناسان امنیت شبکه برق افغانستان «شکننده» است. شهر کابل و برخی شهرهای افغانستان از برق وارداتی تاجیکستان استفاده می کند و این برق از دره سالنگ می گذرد و در سال های گذشته ساعاتی از شبانه روز در فصل زمستان با قطعی برق مواجه هستند اما امسال ساکنان کابل در تمام طول سال با قطعی برق مواجه هستند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایالات متحده آمریکا صدور ویزا برای کارکنان دیوان بین‌المللی کیفری را ممنوع می‌کند

جنبش روشنایی در افغانستان و اولین سالگرد فاجعه دهمزنگ

سیل ویرانگر در غرب افغانستان حدود ۷۰ کشته بر جای گذاشت