جنبش روشنایی در افغانستان و اولین سالگرد فاجعه دهمزنگ

جنبش روشنایی در افغانستان و اولین سالگرد فاجعه دهمزنگ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در سالگرد فاجعه دهمزنگ در کابل (۲ اسد/مرداد) که در جریان آن بیش از ۸۰ نفر از معترضان هوادار “جنبش روشنایی” کشته شدند، فعالان این حرکت برای دادخواهی این فاجعه و خواست های شرکت کنندگان در آن تظاهرات بیانیه ای صادر کرده اند.

هدف تظاهرات متعددی که حول نام جنبش روشنایی شکل گرفت، اعتراض به تصمیم دولت محمد اشرف غنی برای کشیدن خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولتی ترکمنستان از سالنگ به عوض بامیان بود. تظاهر کنندگان خواهان اجرای طرح اولیه مبنی بر کشیدن این خط برق از طریق بامیان به میدان و کابل شدند.

این بزرگترین حرکت اعتراضی در این زمینه بود اما بر اثر وقوع سه انفجار انتحاری در چهارراه دهمزنگ که محل تحصن تظاهرکنندگان بود، علاوه بر ۸۰ نفر کشته، بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شدند.

صادر کنندگان بیانیه سالگرد، از مردم کابل خواسته اند که در سالگرد این فاجعه یاد قربانیان آن را گرامی دارند و نیز از فعالان مدنی و سیاسی، استادان دانشگاه، روحانیون و نمایندگان جامعه جهانی دعوت کرده اند که با شرکت در یک کنفرانس بر ضرورت انسجام نیروهای عدالتخواه واصلاح طلب تاکید ورزند.

در این بیانیه همچنین از حکومت وحدت ملی خواسته اند «در انکشاف و توسعه پروژه های ملی اصل برابری و عدم تبعیض را رعایت کنند. زیرا، پروژه هایی که منافع ملی را نقض کنند و حمایت مردم را نداشته باشند، به یقین به مرحله واقعیت و تطبیق نخواهند رسید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان؛ بازماندگان حمله به جنبش روشنایی به دیوان کیفری بین المللی شکایت کردند

هواداران جنبش روشنایی افغانستان در مونیخ تظاهرات کردند

تصویب کلیات لایحه «عوامل خارجی» در پارلمان گرجستان؛ اتحادیه اروپا هشدار داد