Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

خشکسالی افغانستان بر سلامت بیش از ۴ میلیون تن اثر گذاشته است

خشکسالی افغانستان بر سلامت بیش از ۴ میلیون تن اثر گذاشته است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازگشت شهروندان افغان از دو کشور همسایه یعنی ایران و پاکستان تقاضای خدمات بهداشتی را در این کشور افزایش داده است.

آگهی

سازمان جهان بهداشت اعلام کرد خشکسالی در افغانستان تنها در شش ماه گذشته بر تغذیه و سلامت بیش از۴ میلیون تن شهروند این کشور تأثیر گذاشته است.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت تنها در شش ماه گذشته نزدیک به ۲/۲ میلیون نفر در شمال افغانستان با خطر کمبود غذا مواجه شده‌‌اند و سازمان‌های امدادرسان در نواحی شمالی افغانستان در حال کمک‌رسانی به این افراد هستند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت درباره افغانستان که با تمرکز بر ۶ ماه نخست سال جاری میلادی تهیه شده است همچنین شمار کلی تلفات انسانی ناشی از کمبود منابع بهداشت و سلامت را ۵۱۲۲ تن ذکر می‌کند که از این میان ۱۶۹۲ نفر جان باخته‌ و ۳۴۳۰ تن دیگر بیمار یا مجروح شده‌اند.

۳۹ مرکز بهداشتی و درمانی در کنار دیگر مراکز خدماتی افغانستان در شش ماه گذشته مورد حمله قرار گرفته‌اند. عکس از رویترز

همچنین ظرف ماه‌های ژانویه تا ژوئن سال جاری ۳۹ مرکز بهداشتی و درمانی افغانستان هدف حمله قرار گرفته است. در اثر این حملات ۲ تن از کارکنان این مراکز جان باخته‌‌اند، یک مرکز بهداشتی تخریب شده و دو مرکز دیگر نیز در ولایت‌های غزنی و زابل این کشور آسیب دیدند.

آسیب‌های وارد شده به مراکز بهداشتی سبب شد چهار مرکز به مدت سه هفته تعطیل شوند. همچنین ۱۷ کلینیک پزشکی نیز به دلیل مداخله گرو‌ه‌های مسلح با کمبود دارو و تجهیزات روبرو شدند. کمبود حضور زنان در میان پرسنل مراکز بهداشتی سبب شده زنان کمتری برای درمان به این مراکز رجوع کنند.

دو بیماری شایع که شمار بسیاری از جمعیت این کشور به آنها دچار شده‌اند عبارتند از عفونت‌های تنفسی حاد شامل سرماخوردگی و ذات‌الریه و اسهال شدید که در مجموع بیش از ۷۸۰ هزار تن از شهروندان این کشور را مبتلا کرده است.

بخش سی‌تی اسکن بیمارستان خصوصی امیری در کابل. عکس از رویترز

سازمان جهانی بهداشت همچنین تأکید کرده است که بازگشت شهروندان افغان از دو کشور همسایه یعنی ایران و پاکستان به میهن خود تقاضای خدمات بهداشتی را در این کشور افزایش داده است.

تنها در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۱۷ هزار تن از پاکستان و بیش از ۳۶۰ هزار تن نیز از ایران به افغانستان بازگشته اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق‌بشر: صدمات شدید وارده به نظام سلامت عمومی افغانستان، بحرانی فاجعه‌بار را رقم زده است

دست‌کم ۱۸ امدادگر یک سازمان غیردولتی سوئیسی در افغانستان بازداشت شدند

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است