پناهجویان سوری در پرتغال درس آشپزی می‌دهند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پناهجویان سوری در پرتغال درس آشپزی می‌دهند

بازار «آرویوس» در لیسبون یکی از قدیمی‌ترین بازارهای پایتخت پرتغال است. قدمت این بازار به سال ۱۹۴۰ میلادی برمی‌گردد و چند سال پیش بازسازی شده است. 

 از آن زمان تعدادی رستوران در این بازار افتتاح شد. یکی از این رستوران‌ها با بقیه فرق دارد. این رستوران «مزه»‌ نام دارد و انجمن موسوم به «پائو پائو»‌ آن را اداره می‌کند.

به تلگرام یوورنیوز فارسی بپیوندید

تمام کسانی که در رستوران «مزه» کار می کنند،‌ پناهجویان سوری هستند. پرتغالی‌ها نیز در کلاس‌های آشپزی که در این رستوران برگزار می‌شود، طرز طبخ غذاهای خاورمیانه را یاد می‌گیرند.

علا از اعضای انجمن «پائو پائو» می‌گوید: «این رستوران اولین پروژه ماست. زنان و جوانان در این رستوران می توانند همانطور که در خانه خود آشپزی می‌کنند، آشپزی کنند. ایده شکل‌گیری این انجمن هم خیلی تصادفی بود: یک شب با دو نفر از بنیانگذاران انجمن شام می‌خوردم. از من پرسیدند دلم برای چه بیش از همه در سوریه تنگ شده است، گفتم : دلم نان سوریه را می‌خواهد. همه کسانی که آنجا بودند همین احساس را داشتند و فکر کردند برای شروع، پخت نان خیلی خوب است.»  

رفعت رییس رستوران می‌‌گوید: «هر وقت مشتری جدیدی به اینجا می‌آید یک لغت جدید پرتغالی یاد می‌گیریم. من چیزهایی درباره فرهنگ خودم می‌گویم و او هم چیزهایی درباره فرهنگ پرتغالی به ما یاد می‌دهد، مثلا چیزهایی درباره غذاهای پرتغالی. کل این پروژه فراتر از غذا و رستوران است.»

علا می‌گوید آرزویش این است که جنگ تمام شود و به سوریه برگردد. او در ادامه به یورونیوز می‌گوید: «روزی که جنگ تمام شود و به سوریه برگردم، شعبه رستوران «مزه» را آنجا باز می‌کنم و این یکی را هم اینجا نگه دارم. کشور اول من البته سوریه است و کشور دومم پرتغال. اینجا را دوست دارم.»

بیشتر بخوانید: مکلن شهری کوچک در بلژیک، نمونه موفق درمیزبانی پناهجویان