اوباما: دنیا باید در برابر بدبینی عوام‌گرایان بایستد

اوباما: دنیا باید در برابر بدبینی عوام‌گرایان بایستد
نگارش از Ilia Nick

«شاهد بی‌شرمی مطلق رهبران سیاسی هستیم، وقتی مچ‌شان را برای دروغ گفتن می‌گیرند آنها دو چندان بدتر می‌کنند و بیشتر دروغ‌ می‌گویند.»

باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده گفت جهان باید در برابر بدبینی حاصل از ظهور ایده «انسان قوی‌تر» بایستد. آقای اوباما در سخنانش آشکارا به ظهور رهبران «عوامگرا» در بسیاری کشورهای جهان اشاره کرد.

وی که روز سه‌شنبه در ژوهانسبورگ، پایتخت آفریقای جنوبی و در مراسم بزرگداشت یکصدمین سالگرد تولد نلسون ماندلا سخن می‌گفت افزود: «مردم در دهه ۹۰ میلادی از پیروزی دموکراسی حرف می‌زدند اما حالا از پیروزی قبیله‌گرایی و انسان قوی‌تر حرف می‌زنند. ما باید در برابر این بدبینی بایستیم.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گرچه باراک اوباما به شکل مستقیم از دونالد ترامپ،‌ که بعد از وی راهی کاخ سفید شد نام نبرد اما جدی‌ترین سخنرانی سیاسی خود را پس از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش با نقد تلویحی عملکرد دونالد ترامپ ایراد کرد.

باراک اوباما در کنار سیریل رامافوسا، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی. عکس از رویترز

آقای اوباما اظهار داشت:‌ «شمار بسیار زیادی از سیاستمداران امروز انگار خودِ مفهوم واقعیت عینی را انکار می‌کنند. از پیش خود چیزهایی سر هم می‌کنند. این‌ها را در رشد دستگاه‌های تبلیغاتی دولتی، در جعلیات دست‌پروده اینترنت و در محو شدن مرز میان اخبار و سرگرمی می‌توان دید.»

وی افزود: «شاهد بی‌حیایی مطلق رهبران سیاسی هستیم، وقتی مچ‌شان را در دروغ گفتن می‌گیرند آنها دو چندان بدتر می‌کنند و بیشتر دروغ‌ می‌گویند.»

وی همچنین با تأکید بر اینکه برخی راستگرایان در غرب به قدرت رسیده و سیاست‌ مرزهای بسته را در پیش گرفته‌اند یادآور شد که امروز نوعی «نژادپرستی ملی‌گرایانه آشکار» نیز به چشم می‌خورد.

باراک اوباما در بخشی از سخنانش درباره برابری نژادی به تیم ملی فرانسه اشاره کرد و گفت: «درباره تیم فرانسه که به تازگی قهرمان جام جهانی شد ... من بین این بچه‌ها گل‌های (سفیدپوستان فرانسوی‌تبار از نژاد گل) زیادی نمی‌بینم. اما آنها فرانسوی اند! فرانسوی اند!»

باراک اوباما از زمانی که دوران ریاست جمهوری خود را به پایان رسانده از ورود جدی به حوزه سیاست پرهیز کرده است. گرچه بسیاری از هم حزبی‌های سابق او خواستار این هستند که وی نقشی جدی‌تر در این زمینه بازی کند.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط