تلاش محرمانه اوباما برای دسترسی ایران به سیستم مالی آمریکا

تلاش محرمانه اوباما برای دسترسی ایران به سیستم مالی آمریکا
Copyright Official White House Photo by Pete Souza
Copyright Official White House Photo by Pete Souza
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ادعای جمهوریخواهان بر خلاف تمام اعلامیه‌هایی است که پیش از این توسط کاخ سفید، وزارت خزانه‌داری و وزارت خارجه آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما صادر شده بود و هر گونه اجازۀ دولت آمریکا برای دسترسی ایران به سیستم مالی این کشور را رد می‌کرد.

آگهی

دولت اوباما قصد داشته است که بصورت محرمانه به ایران امکان دسترسی به سیستم مالی آمریکا را بدهد و این تصمیم پس از به سرانجام رسیدن توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ میلادی و لغو تحریم‌های آمریکا اتخاذ شده است.

بر اساس تحقیقات جمهوریخواهان سنای آمریکا که گزارش آن روز چهارشنبه منتشر شد، در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، وزارت خزانه‌داری بصورت محرمانه مجوزی را در فوریه سال ۲۰۱۶ میلادی صادر کرده است که به ایران اجازه می‌داد معادل ۵.۷ میلیارد دلار پولی را که در بانک عمان داشت، دریافت کند. قرار بود این مبلغ از ریال عمان به یورو تبدیل شود و برای انجام عملیات تبدیل، لازم بود ابتدا این مبلغ به دلار آمریکا تبدیل گردد. چنانچه چنین مجوزی برای بانک عمانی صادر نمی‌شد، بانک مسقط برای تبدیل این پول به یورو مجبور به نقض تحریم‌های آمریکا می‌شد.

اما حتی با وجود صدور این مجوز نیز عملیات تبدیل پول با موفقیت به پایان نرسیده است زیرا بانک‌های آمریکایی که خود از نقض تحریم‌های آمریکا می‌ترسیدند، حاضر به مشارکت در این عملیات نشده‌اند.

بر اساس گزارش جمهوریخواهان سنا، دولت اوباما حتی برای تسهیل این عملیات، به دو بانک آمریکا نزدیک می‌شود اما هر دو بانک هر نوع همکاری در این زمینه را رد می‌کنند.

REUTERS/Erin Schaff
سناتور راب پورتمنREUTERS/Erin Schaff

سناتور راب پورتمن، رئیس کمیته فرعی سنا هنگام سخنرانی دربارۀ این گزارش اعلام کرد: «دولت اوباما مردم آمریکا و کنگره را فریب داده است.»

اگرچه صدور چنین مجوزی غیرقانونی نبوده اما هنوز این سوال مطرح است که چرا دولت اوباما حاضر شده که قدمی فراتر از آنچه در چهارچوب برجام توافق شده است بردارد.

در چهارچوب توافق هسته‌ای، ایالات متحده آمریکا و دیگر قدرتهای جهان پذیرفتند که با لغو تحریم‌ها، میلیاردها دلار از پول ایران را به این کشور بازگرداندند. این تصمیم انتقاد شدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا را به همراه داشت تا جایی که باعث شد او ماه گذشته از توافقی که آن را «معامله‌ای فاجعه آمیز» توصیف می‌کرد، خارج شود.

صدور این مجوز برای بانک مسقط بر خلاف تمام اعلامیه‌هایی است که پیش از این از سوی کاخ سفید، وزارت خزانه داری و وزارت خارجه آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما صادر شده بود و همواره هر گونه اجازۀ دولت آمریکا برای دسترسی ایران به سیستم مالی این کشور را رد می‌کرد.
از جمله اینکه مدت کوتاهی پس از به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای، جک لئو وزیر خزانه داری وقت آمریکا اعلام کرد حتی با برداشته شدن تحریم‌ها، ایران همچنان نمی‌تواند به بزرگترین بازار مالی و تجاری جهان دسترسی یابد. یک ماه پس از آن نیز این ادعا بار دیگر از سوی آدام سوزبین، از معاونان آقای لئو تکرار شد؛ او گفت که ایران همچنان از معامله با مهم‌ترین ارز جهان ناتوان است.

اگرچه هنوز مقامات پیشین کاخ سفید دربارۀ اسناد منتشر شده توسط جمهوریخواهان سنا اظهار نظری نکرده‌اند اما برخی از آنها با شرط محفوظ ماندن نام اعلام کرده‌اند که تصمیم برای صدور این مجوز در راستای عملی شدن تعهدات در چهارچوب توافق هسته‌ای اتخاذ شده است؛ زیرا یکی از این تعهدات، دادن اجازه به ایران برای دستیابی به ذخایر خارجی خود بوده که تا آن زمان به دلیل تحریم‌ها مسدود شده بودند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوباما: دنیا باید در برابر بدبینی عوام‌گرایان بایستد

دیدار باراک اوباما و آنگلا مرکل در برلین

اف بی آی ادعای شنود مکالمات ترامپ به دستور اوباما را رد کرد