شکایت عربستان به سازمان ملل: قایق‌های ایرانی به حریم دریایی ما تعرض می‌کنند

شکایت عربستان به سازمان ملل: قایق‌های ایرانی به حریم دریایی ما تعرض می‌کنند
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«با وجود ارسال یادداشت‌های اعتراضی به دولت جمهوری اسلامی ایران و دبیر سازمان ملل، ایران همچنان با قایق‌ها و کشتی‌های خود قلمروی آبی عربستان را نقض می‌کند.»

آگهی

عربستان سعودی در اعتراض به آنچه که آن را «تعرض» قایق‌های ایرانی به حریم دریایی خود می‌خواند، به سازمان ملل متحد شکایت کرد.

مقام‌های سعودی روز چهارشنبه ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) شکایت‌نامه‌‌ای را مبنی بر «نقض مکرر حریم و حقوق دریایی» در میدان‌های نفتی و تاسیسات خود در خلیج فارس از سوی ایران تنظیم کرده و به سازمان ملل فرستادند.

نماینده دائمی عربستان سعودی در سازمان ملل دراین زمینه گفت: «با وجود ارسال یادداشت‌های اعتراضی به دولت جمهوری اسلامی ایران و دبیر کل سازمان ملل متحد، ایران همچنان با قایق‌ها و کشتی‌های خود قلمرو آبی عربستان را نقض می‌کند.»

عبدالله بن یحیی المعلمی با اشاره به تاریخ برخی از موارد «نقض حریم دریایی عربستان» از جمله در۱۷ نوامبر ۲۰۱۶ (۲۷ آبان ۱۳۹۵)، ۱۶ ژوئن ۲۰۱۶ (۲۷ خرداد ۱۳۹۵)، ۲۷ اکتبر۲۰۱۷ (۵ آبان ۱۳۹۶) و ۲۱ دسامبر۲۰۱۷ (۳۰ آذر ۱۳۹۶) دولت ایران را مسئول هرگونه خسارت ناشی از این «تعرض‌ها» دانست.

عربستان سعودی از دبیرکل سازمان ملل خواسته است تا یادداشت اعتراضی به عنوان سندی در اختیار تمام کشورهای عضو این سازمان قرار گیرد و در چاپ بعدی «حقوق دریاها» منتشر شود.

بیشتر بخوانید: انسداد تنگه هرمز؛ از حرف تا عمل

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروی دریایی آمریکا سطح هشدار را در خلیج فارس افزایش داد

غواصان ایرانی در جستجوی کشتی‌های غرق شده در خلیج فارس

پرواز پهپاد ایرانی در ۳۰ متری جنگنده آمریکایی بر فراز خلیج فارس