غواصان ایرانی در جستجوی کشتی‌های غرق شده در خلیج فارس

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
غواصان ایرانی در جستجوی کشتی‌های غرق شده در خلیج فارس
کپی رایت  مهرزاد سالاری

یک گروه از غواصان ایرانی ویدئویی از چند کشتی غرق شده در خلیج فارس تهیه کردند. در بخشی از این ویدئو که در نزدیکی جزیره کیش فیلم‌برداری شده تصاویری از یک کشتی باری غرق شده در سواحل این جزیره دیده می‌شود.

مهرزاد سالاری، یکی از اعضای گروه غواصی کیش می‌گوید: «بقایای چندین کشتی غرق شده در سواحل کیش و سایر جزیره‌های خلیج فارس وجود دارد که تقریبا همگی باری هستند، اما فیلم‌برداری از آنها به دلیل دید کم در آب آسان نیست.»

به جز یکی دو کشتی از جمله ناوشکن سهند که در دوران جنگ هدف حمله نیروی دریایی آمریکا قرار گرفت و غرق شد، کشتی‌های دیگری که بقایایشان در بستر آب‌های خلیج فارس زیر جلبک مدفون شده، شناخته شده نیستند.

هنوز تحقیقات خاصی در مورد کشتی‌های غرق شده در خلیج فارس به عمل نیامده است، اما غواصان تاکنون برای بررسی علت غرق شدن بعضی از کشتی‌ها از سوی شرکت‌های بیمه مأموریت یافته‌اند تا به محل‌های سانحه بروند.

یکی از سایت‌های مورد بررسی غواصان، محل غرق شدن یک کشتی باری به نام «داما»ست. در بخش دیگری از ویدئوی گروه غواصی کیش بقایای داما دیده می‌شود که به گفته سالاری، چند سال پیش در عمق ۴۰ متری دریا در نزدیکی ساحل جزیره بنی فارور غرق شده است.

جزیره کوچک بنی فارور در شرق جزیره کیش واقع شده و خالی از سکنه است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید