«دست‌کم ۳۵ ایرانی در اتحادیه اروپا زندانی هستند»

Norgerhaven fengsel
Norgerhaven fengsel
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«در مجموع ۲۹۱۶ ایرانی در خارج از کشور زندانی هستند و بیشتر آنها یا در زندان‌های ترکیه و مالزی به سر می‌برند.»

آگهی

بنا بر اعلام جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی «نزدیک به ۳۵ ایرانی در زندان‌های اتحادیه اروپا به سر می‌برند».

این خبر روز دوشنبه در جریان گفتگوی آقای جهان آبادی با خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، در توضیح نتایج سفر اخیر کمیسیون قضایی و حقوقی ایران به هلند و دیدار با نمایندگان پارلمان هلند اعلام شد.

آقای جهان‌آبادی گفت: «بر اساس آمار رسمی اعلام شده که در جریان این سفر به هیات ایرانی داده شد، نزدیک به ۳۵ ایرانی در زندان‌های اتحادیه اروپا ثبت شده‌اند. اما معتقدیم برخی افراد دارای تابعیت دوگانه هم وجود دارند که به دلیل عدم اعلام تابعیت ایرانی، در این آمار حساب نشدند.»

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس همچنین گفت که در جریان دیدار با کمیسیون قضایی و امنیتی مجلس نمایندگان هلند، آنها «ابهاماتی دربارۀ تعداد اعدام‌ها در ایران را مطرح کردند و به نکاتی در خصوص اعدام اطفال در این هم اشاره کردند. این شبه سازی از جمله تبلیغات منافقین [سازمان مجاهدین خلق] در اروپا است.»

آمار کل ایرانیان زندانی در سراسر جهان

بنا به اعلام معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه، تعداد ۲۹۱۶ ایرانی در خارج از ایران زندانی هستند. به گفتۀ حسین پناهی‌آذر، بیشتر آنها در زندان‌های ترکیه به سر می‌برند و قاچاق انسان، مواد مخدر یا اقامت غیرقانونی از عمده دلایل زندانی شدن آنهاست.

در خارج از منطقۀ خاورمیانه نیز بیشترین ایرانی در کشور مالزی زندانی هستند که عمدتا در فرودگاههای این کشور به جرم حمل مواد مخدر دستگیر می‌شوند و شماری از آنها به همین جرم در مالزی اعدام شده‌اند.

شمار خارجی‌های زندانی در ایران

حسین پناهی‌آذر، معاون وزارت خارجه در امور مجلس و ایرانیان، تعداد خارجی‌های زندانی در ایران را نیز ۵۸۰۰ نفر اعلام کرد که عمدتا شهروندان افغانستان با جرایمی همچون قاچاق مواد مخدر یا تردد غیرمجاز هستند.

ایران پیش از انقلاب ۱۳۵۷ با چهار کشور ترکیه، افغانستان، پاکستان و فرانسه قرارداد استرداد مجرم امضا کرده بود؛ شمار این کشورها اکنون به ۱۰ کشور رسیده است و از جمله کشورهای امضاکنندۀ این پیمان پس از انقلاب، چین و ترکمنستان بوده‌اند.

به گفته آقای پناهی در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۷ تعداد ۳۹۲ ایرانیِ زندانی در خارج از کشور، یا آزاد شدند و یا برای گذراندن دوران محکومیتشان به داخل کشور منتقل شده‌اند. از جمله آخرین ایرانیانی که از زندان کشوری دیگر آزاد شده و به وطن بازگشته‌اند ۱۷ ملوان زندانی در سومالی بودند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارس امیری، دانشجوی دانشگاه کینگستون بریتانیا در سفر به ایران بازداشت شد

عباس عدالت، استاد ایرانی-بریتانیایی در تهران «بازداشت» شد

سعید مرتضوی در پرونده کهریزک به دو سال حبس محکوم شد