سعید مرتضوی در پرونده کهریزک به دو سال حبس محکوم شد

سعید مرتضوی در پرونده کهریزک به دو سال حبس محکوم شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران و رئیس اسبق دادگاه مطبوعات ایران در پرونده کهریزک به دو سال حبس قطعی محکوم شد.

خبرگزاری تسنیم (نزدیک به سپاه پاسداران) روز یکشنبه با انتشار این خبر از قول میرمجید طاهری، وکیل خانواده روح‌الامینی نوشت: «شعبه ۲۲ دادگاه تجدید نظر استان تهران سعید مرتضی دادستان وقت تهران را به اتهام معاونت در قتل مرحوم روح‌الامینی یکی از جان‌باختگان حادثه بازداشتگاه کهریزک به ۲ سال حبس محکوم کرد.»

محسن روح‌الامینی، یکی از سه جان‌باخته زندان کهریزک در جنوب تهران است. در پی بالاگرفتن اعتراض‌ها در تهران به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸، شماری از بازداشت‌شدگان تظاهرات به زندان کهریزک منتقل شدند. در تیرماه سال ۱۳۸۸ گزارش‌های متعددی از بدرفتاری و شرایط نامناسب این بازداشتگاه منتشر شد و پس از اعلام فوت سه زندانی، رهبر ایران دستور تعطیلی این زندان را صادر کرد.

پرونده شکایت اولیای دم قربانیان کهریزک به صدور کیفرخواست علیه سعید مرتضوی، علی‌اکبر حیدری‌فر بازپرس‌ دادگاه انقلاب تهران و حسن زارع دهنوی (قاضی حداد) منجر شد.

در ماه‌های گذشته خبر محکومیت قطعی آقای حیدری فر به ۱۵ سال زندان منتشر شده بود.

وکیل خانواده روح الامینی گفته است که حکم اصلی آقای مرتضوی پنج سال حبس بود اما قاضی پرونده با توجه به ابراز «ندامت» مجرم، این مجازات را به دو سال کاهش داد.

دادگاه کیفری استان تهران پیش از این قاضی مرتضوی را از اتهام مربوط به معاونت در قتل در پرونده کهریزک، تبرئه کرده بود. با این حال و به گفته وکیل آقای روح‌الامینی، پس از اعتراض خانواده مقتول به این حکم دادگاه تجدید نظر استان وی را به دو سال حبس محکوم کرد.

سعید مرتضوی در جریان سومین جلسه دادگاه پرونده زندان کهریزک، از خانواده‌های قربانیان این بازداشتگاه «عذرخواهی» کرده بود.

بیشتر بخوانید: واکنش‌ها به ابراز پشیمانی مرتضوی از وقایع کهریزک؛ «دادستان سابق پشیمان نیست»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«دست‌کم ۳۵ ایرانی در اتحادیه اروپا زندانی هستند»

سعید مرتضوی دستگیر شد

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد