عباس عدالت، استاد ایرانی-بریتانیایی در تهران «بازداشت» شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عباس عدالت
عباس عدالت   -  Copyright  کمپین حقوق بشر ایرن

کمپین حقوق بشر در ایران گزارش کرد عباس عدالت، استاد دانشگاه امپریال کالج لندن و فعال شناخته‌شده ضدجنگ از تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۹۷/پانزدهم آوریل از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت شده است.

وزارت خارجه بریتانیا اندکی پس از انتشار این گزارش اعلام کرد فورا در پی کسب اطلاعات درباره بازداشت این شهروند دوتابعیتی است.

به گزارش کمپین حقوق بشر در ایران، با وجود تامین وثیقه این استاد دانشگاه و فعال شناخته شده ضد جنگ از سوی خانواده عدالت، در اول اردیبهشت ۱۳۹۷، دادگاه انقلاب تهران با ادعای وجود مشکل در مدارک و دستورهای لازم، تا پنجم اردیبهشت از اجرای قرار و آزادی عباس عدالت خودداری کرده است.

بیشتر بخوانید:

بنابر این گزارش آقای عدالت استاد علوم کامپیوتر و ریاضیات در دانشگاه امپریال کالج لندن است که از مدتی پبش «برای فعالیت‌های دانشگاهی به تهران سفر کرده بود.»

بیشتر بخوانید: کاوه مدنی به ایران برنگشت

آقای عدالت موسس کمپینی در آمریکا به نام «کمپین بر ضد تحریم و مداخله نظامی در ایران» است.

دست‌کم دو شهروند ایرانی-بریتانیایی دیگر در ایران در حبس به سر می‌برند: کمال فروغی، مشاور شرکت پتروناس در سال ۱۳۹۱ بازداشت و به جرم جاسوسی به تحمل ۸ سال زندان محکوم شد. نازنین زاغری رتکلیف در فروردین سال ۱۳۹۵ بازداشت و به اتهام مشارکت در براندازی و جاسوسی به ۵ سال زندان محکوم شد.

دولت ایران هنوز واکنشی به خبر بازداشت عباس عدالت نشان نداده است.

بیشتر بخوانید: افشاگری وزیر سابق اطلاعات: زهرا کاظمی ضرب و شتم شد و سرش به جدول خیابان اصابت کرد