Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لحظه رسیدن غواصان به نوجوانان تایلندی در غار؛ اولین حرفهای آنها چه بود؟

Boys from an under-16 soccer team
Boys from an under-16 soccer team Copyright hai Navy Seal Facebook/Handout via REUTERS
Copyright hai Navy Seal Facebook/Handout via REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پسری صورتش را پاک می‌کند و غواص می‌گوید: «ما می‌آییم. همه چیز روبراه است. خیلی‌ها دارند می‌آیند. خیلی‌ها. ما اولین گروه هستیم. مردم زیادی می‌آیند.»

آگهی

سرانجام دوازده نوجوان فوتبالیست و مربی‌ آنها ۱۰ روز پس از گرفتار شدن در غار «تام لوآنگ» در استان «چیانگ رای» تایلند، زنده توسط غواصان تیم بین‌المللی پیدا شدند.

پسران که بین ۱۱ تا ۱۶ سال سن داشتند به همراه مربی ۲۵ ساله خود روز ۲۳ ژوئن پس از تمرین فوتبال به این غار که در یک پارک جنگلی در نزدیکی مرز میانمار قرار دارد آمدند و درنهایت در سیلابهای غار گرفتار شدند.

در ویدئویی که توسط نیروی دریایی تایلند منتشر شده، لحظۀ دیدار فوتبالیستها با این نوجوانان در روز دوشنبه نشان داده شده است. این پسرها در نهایت در ۴۰۰ متری منطقه‌ای که احتمال داده می‌شد پناه گرفته باشند، پیدا شدند.

جان ولانتن و ریک استنتون، دو غواص بریتانیایی اولین نفرهایی بودند که به فوتبالیستها رسیدند. در کنار آنها شماری از غواصان نیروی دریایی تایلند نیز حضور داشتند.

برای یافتن این نوجوانان، اعضای تیم نجات از میان لایه‌های ضخیم گل و لای و حجم بالایی از آب در دالان‌های تو در توی غار گذشتند؛ غاری که حدود ۱۰ کیلومتر در درون کوه امتداد دارد.

نوجوانان به محض دیدن غواصان با صدای بلند از آنها سپاگزاری کردند. در ادامه، بخشی از گفتگوهای آنها در اولین دیدار با نجات دهندگانشان ارائه می‌شود:

غواص: «چند نفر هستید؟»

نوجوانان: «سیزده نفر.»

غواص: «سیزده نفر؟ عالی است.»

نوجوانان: «بله، بله.»

پسری صورتش را پاک می‌کند و غواص می‌گوید: «ما می‌آییم. همه چیز روبراه است. خیلی‌ها دارند می‌آیند. خیلی‌ها. ما اولین گروه هستیم. مردم زیادی می‌آیند.»

نوجوانان: «امروز چند شنبه است؟»

غواص: «دوشنبه. اما یک هفته و یک دوشنبه. مدت ۱۰ روز است که شما در این غار هستید. شما خیلی قوی هستید. خیلی قوی. ما باز هم برمی‌گردیم.»

سپس غواصان چند عکس از این نوجوانان تهیه کرده و به آنها توصیه می‌کنند که تا جای امکان در بالاترین نقطه غار بایستند. غواصان به نواجوانان می‌گویند که فردا با غذا و دکتر و چیزهای دیگر برمی‌گردند.

یکی از نوجوانان می پرسد که چه زمانی می‌توانند به بیرون از غار بروند و غواص در پاسخ می گوید: «نه امروز، شما باید غواصی کنید.»

آگهی

یکی از نوجوانان نیز از تیم نجات می‌پرسد که آیا می‌توانند وسیله‌ای برای روشنایی داشته باشند؟ پس از آن پسران به بالای صخره‌های درون غار می‌روند.

REUTERS/Soe Zeya Tun
مجسمه بودا در نزدیکی غار، مردم برای نجات نوجوانان دعا می‌کنندREUTERS/Soe Zeya Tun

حال چه خواهد شد؟

امدادگران باید دربارۀ امن‌ترین راه خارج کردن نوجوانان از غار تصمیم بگیرند؛ کاری که احتمالا زمان زیادی می‌برد.

بارش باران همچنان ادامه دارد و پیش‌بینی شده است که از روز چهارشنبه نیز شدیدتر شود. این مساله باعث شده است تا مقامات برای تخلیه آب غار و خروج سریعتر فوتبالیستها تلاش بیشتری کنند.

یکی از اعضای نیروی دریایی تایلند در درون غار در کنار نوجوانان باقی مانده و تجهیزات برق و ارتباطات در نزدیکی آنها نصب شده است.

آگهی

برای نجات آنها دو گزینه مطرح شده است: اولین راه حل، انتظار تا زمان فروکش کردن سطح آب است و راه حل دوم، آموزش غواصی به نوجوانان برای عبور از راهروهای پر گل و مملو از آب. اما هر دو کار با چالش‌های بسیار همراه است چراکه هم اکنون نیز غواصان حرفه‌ای برای رسیدن به مکانی که پسران در آنجا گرفتار شده‌اند باید سه ساعت زمان صرف کنند.

یکی از پزشکان عضو این عملیات می‌گوید: «پسران می‌توانند راه بروند و توانسته‌اند در این مدت با آشامیدن آبی که از استالکتیت‌ها جاری می‌شده است، زنده بمانند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تایلند؛ آغاز زودهنگام علمیات نجات نوجوانان گرفتار در غار

سرنوشت نامعلوم تیم فوتبال گرفتار درغار سیلاب‌زده

مرگ مرموز ۶ نفر در هتلی در تایلند؛ پلیس بانکوک در فنجان‌ها رد سیانور کشف کرد