Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرصت ترامپ برای جایگزین کردن موثرترین قاضی دیوان عالی آمریکا

فرصت ترامپ برای جایگزین کردن موثرترین قاضی دیوان عالی آمریکا
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونی کندی که در ۸۱ سالگی بازنشسته شد، در مسائلی حساس نظیر سقط جنین و ازدواج همجنسگرایان، در دیوان عدالت آمریکا همواره رأیی تعیین کننده داشت.

آگهی

بازنشسته شدن آنتونی کندی، قاضی برجسته دیوان عدالت آمریکا فرصت بزرگی در اختیار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور می‌گذارد تا جهت‌گیری دیوان عالی ایالات متحده را به بیش از پیش به سوی راستگرایان متمایل کند.

دونالد ترامپ در این زمینه گفت: «قاضی آنتونی کندی بازنشسته می‌شود و من برای او احترام بسیاری قائلم. جستجوی برای یافتن یک قاضی جدید در دیوان عدالت آمریکا را فورا شروع می‌کنیم و کسی را انتخاب می‌‌کنیم که به اندازه او برجسته باشد.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آنتونی کندی که روز چهار شنبه در سن ۸۱ سالگی رسما بازنشسته شد، در مسائلی حساس نظیر سقط جنین و ازدواج همجنسگرایان، چگونگی تأمین هزینه کارزارهای انتخاباتی و شنود غیرقانونی تلفن شهروندان در دیوان عدالت آمریکا همواره رأیی تعیین کننده داشت.

او با آنکه از منظر سیاسی یک راستگرا به شمار می‌رفت اما همواره نظرات پیشبینی ناپذیرش برای برخی از راستگرایان افراطی مشکل‌ساز بود. ازجمله وی با آنکه در خانواده‌ای کاتولیک و سنتی بزرگ شده بود اما در سال ۲۰۱۵ با قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان موافقت کرد.

آنتونی کندی، در مسائلی نظیر سقط جنین و ازدواج همجنسگرایان، چگونگی تأمین هزینه کارزارهای انتخاباتی و شنود غیرقانونی تلفن شهروندان همواره رأیی تعیین کننده داشت.

حالا دونالد ترامپ در پی آن است که وی را با یک قاضی محافظه‌کار «قابل‌اعتمادتر» جایگزین کند. اما برای این کار به رأی کنگره‌ای نیاز دارد که اکثریت در آن با جمهوریخواهان است گرچه عدم حضور سناتور جان مک کین از واشنگتن، به علت بیماری نیز ممکن است یک رأی حساس را در این زمینه از آنان دریغ کند.

ترامپ همچنین روز چهارشنبه در این باره گفت:‌ «بازنشسته شدن قاضی کندی مسأله کنترل بر سنا را به مهمترین مسأله کنونی تبدیل می‌کند.» وی افزود: «ما باید اکثریت‌مان را در مجلس حفظ کنیم و حتی آن را تقویت کنیم.»

دونالد ترامپ درباره فرمان ممنوعیت سفر شهروندان برخی کشورها نظیر ایران تأکید کرد: «‌مسأله فرمان ممنوعیت سفر، نشان می‌دهد که چقدر مهم است قاضیانی را (در دیوان عدالت) منصوب کنیم که پشتیبان قانون اساسی ما باشند.»

از آنجا که قاضیان دیوان عدالت آمریکا به شکل مادام‌العمر منصوب می‌شوند ترامپ نمی‌خواهد این فرصت تاریخی را برای نشاندن فرد مطلوب خود کرسی قضاوت از دست بدهد. تا کنون اکثر روسای جمهور اخیر آمریکا در دوران ریاست جمهوری خود دو قاضی را با رأی کنگره این مقام منصوب کرده‌اند. خود آقای ترامپ نیز سال گذشته، پس از درگذشت آنتونین اسکالیا، نیل گورساچ را به جای وی به این مقام منصوب کرد.

ترامپ در جستجوی یک قاضی محافظه‌کار «قابل‌اعتمادتر» برای جایگزینی آنتونی کندی می‌گردد.

بیشتر بخوانید: دونالد ترامپ نیل گورساچ را بعنوان قاضی دیوان عالی آمریکا منصوب کرد

شمار قضات دیوان عدالت آمریکا که بالاترین مرجع قضایی این کشور به شمار می‌رود پیوسته ۹ نفر است که از این میان در حال حاضر اکثریت قضات با تعداد ۵ نفر به ۴ نفر با راستگرایان است.

از سوی دیگر بسیاری از فعالان حقوق مدنی در ایالات متحده هشدار می‌دهند که انتخاب آینده ترامپ حقوق اقلیت‌ها را به خطر خواهند انداخت. برای نمونه خبرنگار نیویورکر در توییتر خود نوشت: «جایگزین ترامپ برای کندی به این معنی است ظرف ۱۸ ماه آینده، سقط جنین در ۲۲ ایالت آمریکا غیرقانونی می‌شود.»

از آنجا که حضور آنتونی کندی در دیوان عدالت آمریکا تأثیری کلیدی بر حفظ حقوق دگرباشان جنسی داشته است حالا این گروه بسیار نگران آن اند که حقوق بنیادین‌شان پس از انتصاب جایگزین وی پایمال شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد ترامپ را در هواپیما سر کار گذاشتند

دیوان عالی آمریکا به نفع قناد مخالف ازدواج همجنسگرایان رای داد

ترامپ تی‌وی: شبکه اینترنتی که می‌خواهد پیام رئیس‌جمهور سابق آمریکا را مستقیما به هوادارانش منتقل کند