پشت پرده بازداشت خواننده کرد در ترکیه؛ ساخت فیلمی درباره کشتار ایزدی‌ها

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پشت پرده بازداشت خواننده کرد در ترکیه؛ ساخت فیلمی درباره کشتار ایزدی‌ها
کپی رایت  عکس از توییتر هوزان جانه @Caneinac

اتهام هوزان جانه، خواننده آلمانی کردتبار که هفته گذشته در جریان مبارزات انتخاباتی ترکیه در شهر ادیرنه بازداشت شده‌ بود، «تبلیغ برای یک سازمان تروریستی» اعلام شد.

هوزان جانه که نام اصلی‌اش سعیده ایناچ است، روز ۲۲ ژوئن پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه در شهر محل زندانی بودن صلاح‌الدین دمیرتاش، نامزد کرد انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شد.

روزنامه حریت ترکیه گزارش کرده است که این خواننده مشهور کرد به اتهام تبلیغ برای حزب کارگران کردستان «پ‌ک‌ک»که از سوی دولت ترکیه سازمانی تروریستی خوانده می‌شود، دستگیر و روز سه‌شنبه ۲۶ ژوئن روانه زندان شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مدیر برنامه‌های هوزان جانه به بخش انگلیسی وب‌سایت خبری «رووداو» گفت که این خواننده که برای حمایت و هواداری از کارزار انتخاباتی احزاب کرد به ترکیه وارد شده‌ بود، هفته گذشته بازداشت شد.

به گفته مهمت عکباس این هنرمند در ابتدا به بهانه مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ حزب دموکراتیک خلق‌ها منتشر کرده بود بازداشت شد، اما در دادگاه ایفای نقش این هنرمند در فیلم «هفتاد و چهارمین نسل کشی سنجار» به عنوان اتهام مطرح شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هوزان جانه کارگردانو بازیگر این فیلم نسل‌کشی سال ۲۰۱۴ ایزدی‌های سنجار به دست داعش را بازسازی کرده و کمک‌رسانی شبه‌نظامیان «پ‌ک‌ک» به مردم ایزدی‌ را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: