Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روسای سه قوه عوامل اعتراض اقتصادی و «سیاه‌نمایی» را تهدید کردند

روسای سه قوه عوامل اعتراض اقتصادی و «سیاه‌نمایی» را تهدید کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی در همایش قوه قضائیه، سیاه نمایی را گناهی بزرگ خواند و خواستار برخورد قوه‌قضائیه با این موضوع شد. علی لاریجانی خواستار دستگیری اخلال‌گران اقتصادی و عدم پذیرش وثیقه برای آزادی آنان شد و رئیس قوه قضائیه نیز از بازاریان خواست تا راه خود را از «دشمن» جدا کنند.

آگهی

امروز سه‌شنبه، پنجم تیر روسای سه قوه مجریه، قضائیه و مقننه ایران طی سخنرانی در همایش قوه قضاییه نسبت به وضعیت اقتصادی و رویدادهای روز گذشته در بازار تهران واکنش نشان دادند.

اعتراضات روز دوشنبه در بازار تهران که با بستن مغازه‌ها و تظاهرات بازاریان در اعرتاض به نوسانات بازار ارز و وضعیت اقتصادی آغاز شده‌بود، به درگیری با نیروهای امنیتی انجامید. همچنین شماری از مردم در خیابان‌های اطراف بازار تهران نیز به این تجمع کنندگان پیوستند و در حالی که قصد داشتند به سمت مجلس حرکت کنند با ممانعت پلیس مواجه شدند.

حسن روحانی: کمبود ارز نداریم؛ قوه قضائیه با «سیاه نمایان» برخورد کند

حسن روحانی ضمن اشاره به وضعیت بازار ارز و رفتار برخی که «در کوچه پس‌کوچه ها بازار ارز» ایجاد کرده‌اند گفت: «برای زندگی عادی مردم ارز رسمی کشور حتما کافی خواهد بود.»

وی با بیان این سوال که «چرا مردم نسبت به آینده نگرانند؟» افزود:‌«آیا جنس در بازار کم شده است؟ آیا درآمدهای ارزی و ریالی ما کم شده است؟ درآمد امسال ما در سه ماهه نخست نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۰ درصد افزایش یافته و در برابر آن مخارج ما تنها ۴۴ درصد افزایش یافته و مجموع درآمد ارزی که امسال به خزانه واریز شده بیشتر از سال گذشته است. ما امسال مشکل آب داریم که برای تامین آب روستاها و شهرهای کم آب ۱۰۰۰ میلیارد تومان اختصاص دادیم، اما مشکل کمبود ارز نداریم.»

آقای روحانی با اشاره به نگرانی‌ها و همچنین تاکید بر مشکل کم‌آبی گفت: «در هیچ شرایطی حتی بدترین شرایطی که دشمنان بخواهند برای ما پیش بیاورند، مردم در نیازمندی‌های ضروری روزمره خود از جمله مواد غذایی مشکل نخواهند داشت. ما در بسیاری از موارد مانند گندم، شکر و روغن اصلا نیازی به واردات نداریم و به همه مردم در این زمینه اطمینان می دهیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

عکس از هادی زند/ ایسنا
کسبه بازار در اعتراض به وضعیت اقتصادی مغازه‌ها را تعطیل کردندعکس از هادی زند/ ایسنا

رئیس جمهوری ایران با اشاره به «قصد آمریکایی‌ها در به راه انداختن جنگ روانی، اقتصادی سیاسی» در ایران آن را ناموفق خواند و گفت: «در این چند روز دیدیم که وقتی نام ایران در یک رقابت ورزشی مطرح شد، همه یک صدا از ایران و هنر و توانمندی ایران سخن گفته و حمایت کردند و شاهد یکی از موفق‌ترین دوره‌های فعالیت‌های ورزشی در تاریخ کشورمان بودیم.»

وی ضمن اشاره به موفقیت ایران در اثبات غیر امنیتی، علمی و اقتصادی بودن برجام، لغو تحریم‌های بین‌المللی در نتیجه توافق هسته‌ای، از میان برداشتن مانع‌های فروش نفت و دعوت سرمایه‌گذاران خارجی، این «موفقیت‌ها» را باعث «ناخشنودی» آمریکا و اسرائیل خواند و گفت که این کشورها از سال ۱۳۹۴ تمام تلاش خود را برای شکست برجام و از سرگیری تحریم‌ها انجام دادند.

وی با اشاره به انتقادها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ضمن «آزاد دانستن انتقاد» سیاه‌نمایی را گناهی بزرگ خواند و گفت: «دادستان‌های کشور، امروز وظیفه سنگین‌تری برعهده دارند. رسیدگی به تخلفات کسانی که آشکارا درباره آینده سیاه‌نمایی کرده و تلاش می‌کنند امید مردم را از بین ببرند و در این راستا به دشمن کمک می‌کنند،‌ نیازی به شکایت خصوصی ندارند.»

بیشتر بخوانید:

رئیس قوه قضائیه: اعدام یکی از گزینه‌های مجازات اخلال‌گران اقتصادی است

صادق آملی لاریجانی نیز در این همایش ضمن هشدار به «اخلال‌گران اقتصادی» گفت: «پنبه‌ها را از گوش بیرون بیاورند. این کارها مجازات‌های بسیار سنگینی دارند و ما در اجرای قانون تردید نخواهیم کرد.»

وی افزود: «این برای ما مسلم است عده ای با سرمایه‌های کلان خودشان در بازار تلاطم ایجاد می‌کنند، امروز نیروهای امنیتی موظفند اخلالگران در نظام اقتصادی کشور را شناسایی کنند و کار این اخلال‌گران خیانت به کشور و مردم است.»

عکس از هادی زند/ایسنا
تجمع کسبه بازار به نوسانات ارزعکس از هادی زند/ایسنا

رییس قوه قضاییه اعدام، ۲۰ سال حبس و مصادره اموال را مجازات محتمل اخلال‌گران اقتصادی خواند و گفت: «اگر مصداق افساد فی‌الارض باشد اعدام و اگر غیر از این باشد تا ۲۰ سال حبس و تمام اموال آنها مصادره می‌شود؛ در اجرای این قانون تردید نخواهیم کرد و نیروهای امنیتی موظفند در اسرع وقت آنها را شناسایی و به قوه قضاییه معرفی کنند.»

وی همچنین خطاب به بازاریان گفت: «تمام رسانه‌های سلطه جهانی از بی بی سی و صدای آمریکا ببینید بابت همین مسائل چند روز اخیر چه جوی راه انداخته‌اند. هیچ گاه بازاری انقلابی نمی‌آید صف خود را با دشمن یکی کند. بازاریان ما متحد و منسجم هستند و اهل دیانتند. جمهوری اسلامی حامی بازاری‌هاست و نیروی انتظامی و امنیتی موظف به تامین امنیت آنهاست و مطمئن باشند قوه قضاییه نیز از این مسئله حمایت می‌کند و با کسانی که شیشه مغازه‌ها را می‌شکنند و آتش می‌افروزند قاطعانه برخورد می‌کنند. بازاریان باید صف خود را از دشمن جدا کنند.»

رئیس قوه قضائیه ایران ضمن هشدار نسبت به افزایش نقدینگی افزود: « در این چند روز، تلاطم در بازار سکه، ارز و مسکن را به وجود آمد. متاسفانه در این چند سال نقدینگی رشد فزاینده داشته که بسیار خطرناک است و به صورت سرکش به هر کجا سر می زند؛ باید برای آن چاره اندیشید.»

علی لاریجانی: اخلال‌گران را شناسایی کردیم اما قوه قضائیه برخورد جدی نکرد

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران در این همایش با اشاره به اتفاقات روز گذشته بازار تهران گفت:‌«همین تحرکات دیروز تهران را دیدید که رسانه‌های آمریکا چه غوغایی راه انداخته بودند. این نشان می‌دهد سناریویی وجود داشت. البته بستری هم برای وقوع این اتفاقات وجود دارد.» وی افزود: «اگر استراتژی آنها این است که آشفته‌سازی اقتصادی ایجاد کنند ما باید بدل بزنیم.»

رئیس مجلس ایران همچنین افزود: «وقتی ارز به بازار داده نشد رفتند سراغ سکه، وقتی سکه داده نشد رفتند سراغ مسکن و بعد هم خودرو. باید بفهمیم ریشه را باید حل کرد.‌ مشکل برخلاف آنکه در صحبت‌های آقایان هست، روانی نیست.»

وی افزود: «در همین حوادث اخیر واقعا جریان‌های سازمان یافته‌ای در حال اخلال هستند، این مساله را بخش‌های امنیتی گفته‌اند و به علاوه بحثی کاملا روشن است، این حجم تغییرات مناسب شرایط کشور نیست. این اخلال‌گران تعدادشان هم زیاد نیست و باید آنها را پیدا و شناسایی کرد. برخی می‌گویند این افراد را شناسایی کرده‌ایم ولی قوه قضاییه برخورد جدی نکرده است و شب گذشته هم خدمت آقای آملی لاریجانی این مساله گفته شد بنابراین از طرفی افرادی که در کار اقتصادی اخلال می‌کنند و دستگیر می‌شوند و اتهامات‌شان روشن است نباید با یک وثیقه عادی آزاد شوند.»

آگهی

آقای لاریجانی «ایجاد امنیت در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی» را وظیفه قوه قضائیه دانست و تاکید کرد: «امنیت در حوزه اقتصاد به دست شما شکل می‌گیرد و دیگر قوا در کنار شما هستند یعنی شما جلودار هستید.»

وی بخش دیگر وظایف این قوه را ایجاد امنیت اقتصادی خواند و گفت:‌«متاسفانه امروز تلاش می‌شود سرمایه‌گذاران را فراری دهند و دلالی باعث می‌شود این روند سیر نزولی بیشتری پیدا کند. این موضوع باعث می‌شود از اقتصاد ثروت‌زا نزول کنیم، اینها در شرایطی است که بخش‌های اداری نیز کم برای سرمایه‌گذار مانع‌تراشی نمی‌کنند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معاون پارلمانی روحانی: سوال مجلس از رئیس‌جمهور خلاف قانون اساسی است

آخرین خبرها از اعتراضات و اعتصاب در بازار تهران

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت