Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آخرین خبرها از اعتراضات و اعتصاب در بازار تهران

آخرین خبرها از اعتراضات و اعتصاب در بازار تهران
Copyright عکس از ایرنا
Copyright عکس از ایرنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش‌های ضد و نقیضی درباره فعالیت بازار تهران و ادامه اعتراضات وجود دارد. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان از حضور پر رنگ ماموران پلیس و ضد شورش در خیابان‌های اطراف بازار دارد.

آگهی

اعتراضات و اعتصابات چند روز گذشته در بازار بزرگ، ناصر خسرو و علاءالدین تهران و چندین شهر دیگر نظیر کرمانشاه و مشهد نسبت به نوسانات بازار ارز و وضعیت اقتصادی و معیشتی با برخورد نیروهای امنیتی و واکنش سخت و همراه با تهدید سران سه قوه همراه شد.

از سوی دیگر رهبر ایران نیز روز چهارشنبه خواستار برخورد قاطع و صریح با اخلال گران امنیت اقتصادی توسط قوه قضائیه شد و گفت:‌« فضای کسب و کار و زندگی و معیشت مردم باید امن باشد و دستگاه قضا باید با مختل کنندگان امنیت اقتصادی برخورد کند.»

مقامات ایران متفق القول، عامل خارج از بازار را محرک آغاز اعتصاب و اعتراضات روزهای اخیر می دانند. دادستان تهران روز سه‌شنبه ۵ تیر از بازداشت تعداد زیادی از «محرکان اصلی» تعطیلی بازار و اعتراضات روزهای گذشته خبر داد و گفت که متهمان که از صنف بازاریان نیستند، تا پایان روند محاکمه آزاد نخواهند شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

نمایندگان مجلس: روحانی تیم اقتصادی خود را تغییر دهد

حسن روحانی در روزهای اخیر با انتقادات فراوانی نسبت به عملکرد اقتصادی کابینه خود روبرو شده‌ است. ۱۸۷ نماینده مجلس ایران روز چهارشنبه طی نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران خواستار ترمیم تیم اقتصادی رئیس جمهور شدند.

نمایندگان در این نامه با تاکید بر «عملکرد نامناسب مدیران ارشد اقتصادی» کشور در طی سال‌های اخیر اظهار داشتند: «عملکرد نامناسب مدیران ارشد اقتصادی کشور در طی سالهای اخیر موجب بی اعتمادی روزافزون مردم نسبت به تصمیمات و سیاست‌های ابلاغی و اجرایی در بخش اقتصادی کشور گردیده است و این امر بازنگری در تیم اقتصادی دولت را ضرورتی دو چندان و اجتناب ناپذیر می نماید.»

نمایندگان مجلس ضمن تهدید ضمنی نسبت به استتیضاح وزرای دولت گفتند:‌«اگرچه مجلس شورای اسلامی در راستای وظایف و اختیارات و با استفاده از ابزارهای قانونی پیش بینی شده می تواند نسبت به اصلاح این مهم اقدام نماید، ولی از جنابعالی به عنوان منتخب مردم و رئیس دولت انتظار داریم قبل از تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به این مهم یعنی تغییر در مجموعه مدیریتی تیم اقتصادی با رویکرد چابکی و درک حساسیت های کنونی با هدف هماهنگی و کارآمدی هرچه بیشتر تیم اقتصادی اقدام عاجل به عمل آورید.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران قرار است امشب چهارشنبه ۶ تیرماه در جمع مدیران اجرایی به طور زنده با مردم صحبت کند.

بازار آهن فروشان: پاس چماق داران را با میلگرد می‌دهیم

رئیس اتحادیه آهن فروشان نیز در گفتگو با خبرگزاری تسنیم (منتسب به سپاه پاسداران) مدعی شد که «عده‌ای به صورت سازمان یافته به بازار آهن آمده و با چماق مغازه‌داران را تهدید کرده‌ بودند» وی افزود: « اما در حال حاضر بازار آهن باز است و کسی به این تهدیدات توجه نکرده است.»

وی درباره راسته‌های دیگر بازار و بسته بودن مغازه‌ها گفت: «متأسفانه برخی افراد به صورت سازمان‌یافته فروشندگان را مجبور به بستن درب مغازه‌ها می‌کنند و آنها نیز از ترس چماق آنها مجبور به بستن هستند. البته بعد از رفتن این افراد، مغازه‌های خود را باز می‌کنند.»

وی با اشاره به تهدید آهن فروشان گفت: «ما به کسبه گفته‌ایم از تهدیدها نترسید و مغازه‌های خود را نبندید. اگر هم خواستند شیشه‌های مغازه‌ها را بشکنند شما با میلگرد و آهن پاسخ آنها را بدهید.»

رئیس پلیس تهران: با تهدید کنندگان کسبه به بستن مغازه برخورد می‌کنیم

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت که پلیس با تمام قدرت در بازار حضور داشته وتا هر زمان که لازم باشد به حضورمان ادامه خواهیم داد.»

وی در ادامه افزود: «قطعا اگر کسی بخواهد با تهدید بازاریان اقداماتی را انجام دهد پلیس با آنها برخورد می‌کند و ما از کسبه می‌خواهیم که در صورت چنین مواردی حتما با پلیس تماس بگیرند.»

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران: برپایی اعتراضات در بازار به معنای اعتراض بازاریان نیست

یدالله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا ضمن تاکید بر اینکه برپایی اعتراضات در منطقه بازار الزاما به معنای معترض بودن بازاریان و کسبه نیست، گفت: «در روزهای گذشته اتحادیه‌های صنفی مامور شدند با اعضای خود مذاکره کنند و روال عادی بازار ادامه پیدا کند و اکثر فعالان بازار مدعی هستند که افراد غیربازاری با ایجاد هرج و مرج شرایط را به گونه‌ای رقم می‌زنند که ادامه فعالیت به واسطه نبودن امنیت، ممکن نیست.»

وی در موضوع اعتراض به نوسانات ارز اظهار داشت که همه بازار با نوسان ارز و مشکلات دریافت ارز و واردات کالا مواجه نیستند و فقط شرایط کسب و کار برخی از صنوف دستخوش تغییر شده که شرایط به گونه‌ای رقم خواهد خورد تا تمام صنوف به راحتی به ادامه فعالیت بپردازند.

**به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید **

دبیرکل موتلفه: کسبه از ترس امنیت مغازه‌ها را بستند

محمد نبی حبیبی در جمع اعضای حزب موتلفه اظهار داشت: «براساس اطلاعات موثق در روز دوشنبه عده‌ای با سازماندهی مشخص از نقطه‌ای از بازار تهران با سردادن شعارهای سیاسی و اقتصادی، بازاریان را دعوت به بستن مغازه‌ها کردند و در طول مسیر نیز متعرض برخی واحدهای صنفی شدند و آسیب‌هایی را به اموال بازاریان وارد آوردند.»

وی با تاکید بر اینکه برخی کسبه نیز به دلیل نا امن شدن فضا و جلوگیری از خسارت های احتمالی مغازه‌های خود را بستند گفت: «بنابراین بسته شدن اجباری تعدادی از مغازه های بازار تهران ارتباطی با بازاریان ندارد و کاری سازمان یافته از سوی بازاریان نبوده است.»

آگهی

آقای حبیبی در ادامه به وجود نارضایتی میان بازاریان از سیاست های اقتصادی دولت اذعان کرد و گفت: «هیچ تردیدی نیست. عامه مردم ما تحت فشار گرانی، تورم و بیکاری قرار دارند و تداوم عدم ‌توجه کافی مسئولان قوای مجریه، مقننه و قضائیه به افزایش این مشکلات دامن خواهد زد.»

دبیرکل موتلفه تیم اقتصادی دولت را در حل مشکلات اقتصادی ناموفق خواند و افزود: «آقای رئیس‌جمهور چاره‌ای جز تغییر برخی از سیاست‌های اقتصادی و تیم اقتصادی دولت را ندارد.»

بازار تهران در روز چهارشنبه ۶ تیر

گزارش‌های ضد و نقیضی درباره فعالیت بازار تهران و ادامه اعتراضات وجود دارد. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان از حضور پر رنگ ماموران پلیس و ضد شورش در خیابان‌های اطراف بازار دارد.

برخی از خبرگزاری‌های ایران از جمله تسنیم، باانتشار ویدئوهایی از بخش هایی از بازار اعلام کرده‌اند که امروز چهارشنبه ۶ تیر مغازه‌های بازار تهران باز بوده و فعالیت کسبه به صورت عادی در جریان است.

از سوی دیگر ویديوهایی نیز مبنی بر اعتصاب کسبه در شهر‌ها و استان های دیگر از جمله اصفهان و لرستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

آگهی

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسای سه قوه عوامل اعتراض اقتصادی و «سیاه‌نمایی» را تهدید کردند

واکنش‌ها به اعتراض بازار؛ اخبار ضد و نقیض از ادامه اعتصاب‌ها

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت