Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اردوغان رسما در انتخابات ترکیه پیروز شد

اردوغان رسما در انتخابات ترکیه پیروز شد
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه به «آزاد‌سازی سرزمین‌های سوریه» ادامه خواهد داد تا پناهجویان سوری بتوانند در امنیت به کشور خود بازگردند.

آگهی

شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد رجب طیب اردوغان با کسب اکثریت مطلق آرا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، سعدی گوون، رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه در نخستین ساعات بامداد دوشنبه ۴ تیر در یک نشست خبری با اعلام این که تا این لحظه ۹۷.۷ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شمارش شده، گفت که براساس نتایج، رجب طیب اردوغان اکثریت مطلق آرا در انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده است.

شادی هواداران حزب عدالت و توسعه در آنکارا. عکس از رویترز

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای گوون در مورد نتایج انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه تصریح کرد: «تا این لحظه ۹۷.۷ درصد آرا شمارش شده و آرای شمارش نشده در نتیجه انتخابات تاثیری ندارد.»

این در حالی است که احزاب عدالت و توسعه، جمهوری خلق،‌ دموکراتیک خلق‌ها، حرکت ملی‌گرا و حزب خوب نیز همگی توانستند از حد نصاب ۱۰ درصد آرا برای حضور در مجلس برخوردار شوند.

ائتلاف جمهور (مردم) شمال حزب عدالت و توسعه و حزب راست ملی‌گرای «حرکت مردم» با وجود کسب بیش از ۵۰ درصد آراء نتوانست اکثریت قاطع کرسی های پارلمان ترکیه را به دست آورد. دلیل این موضوع موفقیت حزب کرد «دمکراتیک خلق‌ها» در کسب حد نصاب ۱۰ درصدی حضور در پارلمان بود.

رقص کردی هواداران حزب دموکراتیک خلق‌ها در دیاربکر. عکس از رویترز

از سوی دیگر از اولین ساعات شمارش آرای انتخابات ترکیه، اپوزیسیون ترکیه ادعا کردند که خبرگزاری آناتولی و تلویزیون دولتی این کشور، نتایج را به اشتباه و با فریبکاری در مورد تعداد آرای شمرده شده اعلام می‌کنند.

رجب طیب اردوغان در نخستین نطق خود پس از اعلام نتایج رسمی انتخابات صبح دوشنبه اعلام کرد که ترکیه به «آزاد‌سازی سرزمین‌های سوریه» ادامه خواهد داد تا پناهجویان سوری بتوانند در امنیت به کشور خود بازگردند.

وی که در مرکز حزب عدالت و توسعه در آنکارا خطاب به هوادارانش افزود که ترکیه با جدیت بیشتر با سازمان‌های تروریستی برخورد خواهد کرد.

تظاهرات معترضان به نتایج انتخابات در آنکارا. عکس از رویترز

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: بر اساس «نتایج غیر رسمی» از سوی مردم ترکیه به‌عنوان رئیس جمهور انتخاب شدم

پایان رای‌گیری در انتخابات ترکیه؛ محرم اینجه نسبت به احتمال تقلب هواداران اردوغان هشدار داد

وعده اردوغان: پناهندگان سوری را به کشورشان باز می‌گردانیم