Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پنج نکته مهم درباره روند اعلام نتایج انتخابات ترکیه

پنج نکته مهم درباره روند اعلام نتایج انتخابات ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود بحث‌های مطرح شده از سوی اپوزیسیون ترکیه درباره نتایج انتخابات، رجب طیب اردوغان خود را پیروز هر دو انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری اعلام کرد. در این مطلب به پنج اتفاق مهم در شمارش آرای ترکیه اشاره می‌کنیم:

آگهی

اپوزیسیون ترکیه ساعاتی پس از آغاز اعلام نتایج ادعایی مبنی بر«فریبکاری رسانه دولتی در اعلام نتایج» مطرح کردند، اما رجب طیب اردوغان اردوغان پیش از اعلام رسمی نتایج از سوی کمیته انتخابات این کشور، خود را پیروز هر دو انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری اعلام کرد. در این مطلب به پنج اتفاق مهم شب شمارش آرای ترکیه پرداختیم:

  • نتایج اولیه و پیشتازی اردوغان: به گزارش رسانه‌های ترکیه از ساعات اولیه اعلام نتایج، رجب طیب اردوغان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری و ائتلاف وی در پارلمان از رقبای خود پیش بود. بر اساس اعلام نتایج انتخابات توسط رسانه دولتی ترکیه با شمارش ۹۸/۷۵ درصد آراء تا ساعت ۵۵ دقیقه بامداد روز ۲۵ ژوئن، آقای اردوغان با ۵۲/۵۳ درصد آرا پیروز انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در دور اول خواهد بود. رقیب اصلی وی مرم اینجه ۳۰/۷۰ درصد آراء را کسب کرد.
رویترز
شادی هواداران حزب عدالت و توسعه در خیابان های آنکارارویترز
  • ادعای فریبکاری در اعلام نتایج انتخابات: از اولین ساعات شمارش آرای انتخابات ترکیه، اپوزیسیون ترکیه ادعا کردند که خبرگزاری آناتولی و تلویزیون دولتی این کشور، نتایج را به اشتباه و با فریبکاری تعداد آرای شمرده شده را اعلام می‌کنند. محرم اینجه، رقیب اصلی آقای اردوغان گفت با وجود اینکه بنا بر اعلام کمیته عالی انتخابات ترکیه تنها ۳۷ درصد آراء شمارش شده است، تلویزیون آرای شمارش شده را ۸۵ درصد اعلام می‌کند.
  • موفقیت حزب دموکراتیک خلق ها: حزب کرد «دمکراتیک خلق‌ها» حد نصاب حضور در پارلمان را کسب کرد. این حزب در ائتلاف‌های انتخابات پارلمانی شرکت نکرد و احتمال می‌رفت که به دست آوردن ده درصد حد نصاب برای آنها جهت ورود به پارلمان مشکل باشد. چنانچه حزب کرد «دموکراتیک خلق» نمی‌توانست حد نصاب ۱۰ درصدی را کسب کند، حزب عدالت و توسعه اکثریت کرسی های پارلمان را به دست می‌آورد.
  • عدم موفقیت ائتلاف اردوغان در کسب اکثریت قاطع پارلمان: ائتلاف جمهور (مردم) شامل حزب عدالت و توسعه و حزب راست ملی‌گرای «حرکت مردم» با وجود کسب بیش از ۵۰ درصد آراء نتوانست اکثریت قاطع کرسی های پارلمان ترکیه را به دست آورد. دلیل این موضوع موفقیت حزب کرد «دمکراتیک خلق‌ها» در کسب حد نصاب ۱۰ درصدی حضور در پارلمان بود.
  • اعلام پیروزی زودهنگام از سوی اردوغان:رجب طیب اردوغان ساعاتی پس از شمارش و اعلام نتیجه آراء و پیش از آنکه کمیته انتخابات ترکیه نتیجه رسمی شمارش آرای انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری را اعلام کند، طی سخنرانی خود از پیروزی در هر دو انتخابات خبر داد. آقای اردوغان گفت: «نتایج غیر رسمی انتخابات مشخص شده‌ و بر این اساس من توسط ملت به‌عنوان رئیس جمهوری انتخاب شدم.»
رویترز
رجب طیب اردوغان در جمع هوادارانش در استانبولرویترز

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آینده سیاسی ترکیه چگونه خواهد بود؟

سیستم سیاسی جدید ترکیه که توسط همه‌پرسی قانون اساسی آوریل سال ۲۰۱۷ و رای آری ۵۱ درصدی شرکت‌کنندگان تائید شد، نظام ریاست جمهوری را جایگزین نظام پارلمانی کرد. این اصلاحات قدرت بیشتری را در اختیار رئیس جمهوری ترکیه قرار می‌دهد و از سوی دیگر با در اختیار داشتن اکثریت کرسی‌های پارلمان آقای رادوغان می‌تواند بدون هرگونه مقاومتی دوره پنج ساله ریاست جمهوری خود را طی کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: بر اساس «نتایج غیر رسمی» از سوی مردم ترکیه به‌عنوان رئیس جمهور انتخاب شدم

پایان رای‌گیری در انتخابات ترکیه؛ محرم اینجه نسبت به احتمال تقلب هواداران اردوغان هشدار داد

آنچه باید درباره انتخابات ترکیه و نظام سیاسی جدید این کشور بدانیم