Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

زنان ایرانشهر خواستار برخورد با متجاوزان شدند

زنان ایرانشهر خواستار برخورد با متجاوزان شدند
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

متهم اصلی دستگیر شده است. شاکیان گفته‌ بودند وی سلاح به همراه داشته‌ است. حکم بازداشت سه متهم دیگر نیز صادر شده است.

آگهی

روز چهارشنبه شماری از زنان ساکن ایرانشهر با تجمع در اداره فرمانداری این شهرستان خواستار برخورد با عاملان تجاوز به دختران در این شهرستان شدند.

از سوی دیگر روابط عمومی دادگستری سیستان و بلوچستان اعلام کرد یک متهم در ارتباط با آدم ربایی و تجاوز در ایرانشهر بازداشت شده است. همچنین دادستان عمومی و انقلاب این استان اعلام کرد متهمان این پرونده چهار نفر هستند که همه شناسایی شده و متهم اصلی نیز دستگیر شده است. شاکیان گفته‌ بودند وی سلاح به همراه داشته‌ است. حکم بازداشت سه متهم دیگر نیز صادر شده است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آغاز رسانه‌ای شدن ماجرا

مولوی طیب ملازهی، امام جمعه اهل تسنن ایرانشهر از توابع سیستان و بلوچستان، در خطبه‌های نماز عید فطر خود از تجاوز به ۴۱ دختر این شهر خبر داد و افزود یک تن در این رابطه دستگیر شده است. وی در سخنان خود خواستار مجازات عاملان این تجاوزها شد.

مولوی طیب ملازهی در ویدئوی دیگری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد می‌گوید حتی اگر یک نفر هم عامل این تجاوزها بوده، باید به موضوع رسیدگی شود.

نخستین واکنش‌های قانونی

از سوی دیگر استاندار سیستان و بلوچستان در گفتگو با ایرنا خبر تجاوز به ۴۱ نفر را تکذیب کرد و گفت که تنها سه شکایت رسمی در این زمینه دریافت شده که آخرین آنها مربوط به خردادماه سال جاری است.

دادستانی کل کشور نیز جداگانه اعلام کرد کسی که چنین خبری را ساخته و بی‌مبنا در یک جمع عمومی اعلام کرده حتما باید بتواند این ادعا را ثابت کند وگرنه وی به اتهام تشویش اذهان عمومی قابل تعقیب خواهد بود.

رئیس آگاهی ناجا: ممکن است بر اساس تفاهم دوطرفه بوده

رئیس پلیس آگاهی ناجا نیز درخصوص پرونده ایرانشهر اظهار داشت: «پرونده در دست اقدام است و حوزه قضایی به آن رسیدگی می‌کند، صحبت کردن در آن خصوص به صلاح نیست و ما آنچه در فضای مجازی به این شکل می‌چرخد را تایید نمی‌کنیم.»

سردار محمدرضا مقیمی تأکید کرد: «اینکه چه انگیزه‌ای وجود داشته متفاوت است شاید (مظنون) به شهرت علاقه داشته باشد. خیلی از موضوعاتی (اتهاماتی) که عنوان می‌شود (براساس) تفاهم و تعامل دوطرفه بوده، اما آخرین مورد (از اتهام تجاوز که) با آدم‌ربایی (همراه بوده) به شکایت منجر شد.»

واکنش‌های مردمی

علاوه بر حضور زنان در فرمانداری ایرانشهر، تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که روز گذشته شماری از مردم با تجمع در برابر یک داروخانه در این شهر که به یکی از عاملان تجاوز منسوب است خواستار مجازات عاملان شدند.

به نقل از توییتر یک فعال اجتماعی در سیستان و بلوچستان، همچنین شماری از مردم ایرانشهر روز سه‌شنبه برای حمایت از این زنان و دختران و نیز مولوی طیب امام جمعه این شهر به مسجدی که وی در آن اقامه نماز می‌کند، رفته‌اند.

در اقدامی دیگر طبیه سیاوشی، نماینده تهران نیز بناست روز چهارشنبه در صحن علنی مجلس در مورد تجاوز به دختران ایرانشهر صحبت کند.

لزوم پشتیبانی از قربانیان و خانواده‌ آنها

به گزارش روزنامه جهان صنعت به نقل از یکی از مسئولان شهری ایرانشهر نخست یکی از این دختران قربانی که معلم بوده پس از چند ماه سکوت خود را می‌شکند و شکایت می‌کند. سپس ماجرا از سوی امام جمعه این شهرستان رسانه‌ای می‌شود. این مسئول که خود یک فعال اجتماعی هم هست می‌گوید: «هرچقدر سکوت خانواده‌هایی که دخترانشان قربانی تعرض و تجاوز شده‌اند بیشتر ادامه پیدا کند احتمال قتل‌های ناموسی در این زمینه بیشتر می‌شود چراکه به خاطر جو بسته اجتماع خانواده‌ها ممکن است برای حفظ آبروی خود قربانیان را به قتل برسانند.»

محمد بلوچ‌زهی یکی از مقامات محلی این استان در روزنامه بهار در این باره نوشته است: «پرداختن به مسائل و آسیب های بی شمار مناطقی چون سیستان و بلوچستان حتی در اولویت چندم رسانه‌های سراسری نیست.»

وی می‌افزاید: «سیستان و بلوچستان از معدود استان‌های کشور است که آمار طلاق عاطفی آن نسبت به طلاق‌های رسمی بسیار بالاتر است. در چنین مناطقی زنان حاضر هستند بدترین مشقت‌ها و رنج‌ها را تحمل نمایند اما تن به طلاق و جدایی ندهند تا به ظن خویش عمل ایشان موجب لکه‌دار شدن دامان خویشاوندان و حتی طایفه نگردد.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داروخانه منتسب به یکی از مظنونان پرونده «دختران ایرانشهر» به آتش کشیده شد

از ماجرای تجاوز به دختران در ایرانشهر چه می‌دانیم؟

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد