افشاء «جنایات جنگی» استرالیا در افغانستان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جنگ افغانستان
جنگ افغانستان   -  Copyright  عکس: رویترز

یک روزنامه استرالیایی از «اقدامات ضد انسانی» و اعمال «خشونت‌های غیرقانونی» نیروهای نظامی این کشور در افغانستان پرده برداشت.

وزیر دفاع استرالیا در واکنش به انتشار این گزارش گفته که ادعای روزنامه هرالد اتهامی است که باید به طور مستقل مورد بررسی قرار گیرد. اشاره او به تحقیقاتی است که از سال ۲۰۱۶ آغاز شده و هدف آن بررسی احتمال نقض قوانین در درگیرهای نیروهای ارتش این کشور در افغانستان طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

استرالیا به عنوان متحد ایالات متحده آمریکا طی ۱۷ سال گذشته در جنگ با نیروهای طالبان و دیگر ستیزه‌جویان افراطگرا مشارکت داشته است. در حال حاضر حدود ۳۰۰ نیروی استرالیایی در افغانستان حضور دارند.

به گفته دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی، همواره یک مبنای منطقی قابل باور وجود دارد که طرفین جنگ اقدام به «جنایات جنگی» و «ضد انسانی» کرده‌اند.

روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد مدعی شده که تعدادی از منابع آگاه در نیروهای ویژه استرالیا در پاسخ به یک تحقیق محرمانه در مورد خشونت غیرقانونی در افغانستان این موارد را اعلام کرده‌اند. این تحقیق محرمانه پیش از شروع تحقیقات رسمی در سال ۲۰۱۶ انجام شده است.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد مسائل به وجود آمده به طور کلی از فرهنگ رفتاری نیروهای ویژه نشأت گرفته و گاه از خالی کردن عقده نیز فراتر رفته است.

این روزنامه جزئیاتی درباره ماهیت و نحوه رخداد این اقدامات غیرقانونی منتشر نکرده ولی منابعی که اظهاراتشان در این روزنامه نقل شده است، مدعی شده‌اند که نیروهای ویژه استرالیا مرتکب «خشونت غیر‌قانونی» شده‌اند و نسبت به جان انسان‌ها بی‌تفاوت بوده‌اند.

یک منبع آگاه که نامش فاش نشده، به این روزنامه گفته است: «می‌دانم در ۱۵ سال اخیر وقایع هولناکی در افغانستان رخ داده است. برخی از اتفاقات در کابل رخ داده است.»

پیش از این، شبکه ای بی سی استرالیا از اختفای قتل یک پسر افغان به دست نیروهای ویژه استرالیا گزارشی منتشر کرده بود.

بیشتر بخوانید: