Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رئیس جمهوری افغانستان خواستار آتش بس موقت با طالبان شد

رئیس جمهوری افغانستان خواستار آتش بس موقت با طالبان شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در پیامی از برقراری آتش بس موقت با گروه طالبان خبر داد.

آگهی

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که در راستای پیشنهاد عالمان دینی وی از روز ۲۷ ماه رمضان تا پنجمین روز عید فطر را برای آتش بس با گروه طالبان در نظر گرفته است.

وی در پی انفجار انتحاری روز دوشنبه در کابل که به کشته شدن ۱۴ تن از جمله هفت عالم مذهبی انجامید، با اشاره به فتوای علمای مذهبی با طالبان اعلام آتش بس موقت کرد.

آقای غنی در پیامی ویدئویی که در صفحه فیس‌بوک وی نیز منتشر شده است گفت: «دولت جمهوری اسلامی افغانستان از روز ۲۷ ماه رمضان تا پنجمین روز تعطیلات عید فطر با توجه به فتوای تاریخی علمای مذهبی، (با طالبان) آتش بس موقت اعلام می‌کند.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری افغانستان این آتش‌ بس را نشانگر «پایمردی» دولت و مردم افغانستان به روند صلح خواند و اظهار داشت که این آتش بس برای طالبان فرصتی است تا به خود بیایند و متوجه شوند که خشونت‌، «قلب‌ها و مغزها را به سوی آنان جذب نمی‌کند» و مردم افغانستان را بیشتر با آنان بیگانه می‌کند.

روز یکشنبه و دوشنبه هفته جاری بیش از دو هزار عالم مذهبی از سراسر افغانستان برای گفتگو درباره صلح در لویه جرگه (شورای بزرگ) گرد هم آمدند. روحانیون در این جلسه فتوایی در ممنوعیت بمب‌گذاری انتحاری صادر کردند و خواستار بازگشت طالبان به گفتگوهای صلح شدند.

آنها در بیانیه‌ای اعلام کرده بودند: «ما عالمان (اسلام) این جنگ را نادرست و در تضاد با شریعت می دانیم و این جنگ غیر از ریخته شدن خون مسلمانان نتیجه‌ای ندارد بنابراین به پایان این جنگ در سریعترین زمان ممکن فتوا می‌دهیم.»

این روحانیون ضمن درخواست از دولت برای اعلام آتش بس خطاب به طالبان گفتند: «از طالبان می‌خواهیم برای جلوگیری از خونریزی به پیشنهاد صلح دولت پاسخ مثبت دهد.»

مسئولیت حمله انتحاری روز دوشنبه که ۱۴ کشته و ۱۷ زخمی به جای گذاشت را داعش بر عهده گرفت اما مدرکی برای ادعای خود ارائه نکرد. طالبان نیز هرگونه دخالت در این حمله را انکار کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ملافضل الله رهبر طالبان پاکستان و مخالف سرسخت مذاکرات صلح کشته شد

داعش مسئولیت حمله در مقابل وزارت «احیا و انکشاف دهات» افغانستان را بر عهده گرفت

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند