Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

صالحی: برای ۱۹۰ هزار سو به سالانه ۳۰۰ تن اورانیوم نیاز داریم که فعلا نداریم

صالحی: برای ۱۹۰ هزار سو به سالانه ۳۰۰ تن اورانیوم نیاز داریم که فعلا نداریم
Copyright Fars/ Omid Vahabzadeh
Copyright Fars/ Omid Vahabzadeh
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اگر ما ۱۹۰ هزار سو داشته باشیم سالانه به ۳۰۰ تن اورانیوم نیاز داریم تا به عنوان ورودی مواد اولیه تغذیه باشد و اکنون این میزان را در اختیار نداریم.»

آگهی

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ۱۶ خرداد/ ۶ ژوئن در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، جزئیاتی تازه از طرح‌های این سازمان برای رسیدن به سطح ۱۹۰ هزار سویی گفت که علی خامنه‌ای، رهبر ایران خواستار آن شده است.

آقای صالحی با اشاره به اینکه ایران پیش‌بینی می‌کرد آمریکا بدعهدی کند افزود: «با توجه به سابقه‌ای که از آمریکا سراغ داشتیم آمادگی‌های لازم برای بازگشت پذیری را از ابتدا مد نظر قرار داده بودیم و سالنی را برای مونتاز سانتریفیوژها در نظر گرفتیم. این سالن در سوله‌ای متروکه که در سال ۹۳ احداث و تجهیز کردیم تشکیل شده است.»

وزیر خارجه پیشین ایران با اشاره به دستور رهبر ایران گفت: «تمامی تست‌های لازم برای روتور و تجهیزات دیگر که در سانتریفیوژها به کار برده می‌شود در این سالن‌ها صورت می‌گیرد. از زمانی که رهبری دستور دادند به صورت شبانه روزی در حال فعال سازی است و طی ۴۸ ساعت گذشته اقدامات بسیاری صورت گرفته و امیدواریم حداکثر تا یک ماه دیگر کل این سالن ها آماده و فعالیت ها آغاز شود.»

بیشتر بخوانید:

رئيس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه سالن‌های فعلی برای سانتریفیوژهای IR8 مناسب نیستند افزود: «برای این کار ما در حال احداث سالن‌های جدیدی هستیم که در ظرف ۱۰ ماه آینده می‌توانیم به خواسته رهبری که همان ۱۹۰هزار سو است برسیم. در حال حاضر ظرفیت این مکان حدود ۶۰ ماشین در روز است به این معنا که در ظرف ده ماه مجموعه سالن هایی که ایجاد شده میتوانند ۱۹۰ هزار سو تولید کنند.»

آقای صالحی گفت: «ما در حدی که برجام اجازه می‌دهد سانتریفیوزهای جدید را مونتاژ می‌کنیم و اگر امروز نیز ما ۱۸۰هزار سو داشته باشیم شرایط آماده نیست و مواد اولیه به اندازه این میزان سو وجود ندارد و خوشبختانه پس از برجام موفق شدیم حدود ۴۰۰ تن مواد اولیه به ۵۵۰ تنی که داشتیم بیفزاییم.»

نکته دیگری که رئیس سازمان انرزی اتمی ایران یادآور شد، میزان لازم اورانیوم برای تولید ۱۹۰ هزار سو بود. او گفت: «اگر ما ۱۹۰ هزار سو داشته باشیم سالانه به ۳۰۰ تن اورانیوم نیاز داریم تا به عنوان ورودی مواد اولیه تغذیه باشد و اکنون این میزان را در اختیار نداریم اما به شدت تلاش می‌کنیم که در آینده نزدیک بتوانیم به تولید مواد اولیه به میزان ۳۰۰ تن دست یابیم.»

آقای خامنه‌ای روز چهاردهم خرداد، در مراسم سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی از لزوم آمادگی سازمان انرژی اتمی برای دسترسی به ۱۹۰ هزار سو گفته بود. اقدامی که هرچند از سوی کشورهای اروپایی نقض برجام خوانده نشد، اما برخی آن‌را نزدیک شدن به خطوط قرمز دانستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران گفتگوها با روسیه را برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای جدید از سر گرفت

ترزا می خطاب به نتانیاهو: همچنان به توافق هسته‌ای پایبندیم

وین میزبان مذاکرات هسته‌ای ایران؛ این‌بار برای نجات برجام