Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وین میزبان مذاکرات هسته‌ای ایران؛ این‌بار برای نجات برجام

وین میزبان مذاکرات هسته‌ای ایران؛ این‌بار برای نجات برجام
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران و کشورهای اروپایی مذاکرات کارشناسی خود را در جایی پی میگیرند که توافق هسته‌ای به دست آمده بود.

آگهی

مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای اروپایی وارد دور تازه‌ای شده است. بعد از گفتگوهای فشرده محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با همتایان اروپایی خود در بروکسل، اکنون مذاکرات کارشناسی در وین آغاز شد. گفتگوهایی که این‌بار برخلاف مذاکرات ۲۰۱۵ قرار نیست طولانی و کش‌دار باشد.

مجید تخت روانچی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ایران روز جمعه ۲۵ مه/ ۴ خرداد در گفتگویی به طرف اروپایی هشدار داده «چند هفته چه در زبان فارسی، چه در انگلیسی و چه در دیگر زبان‌های اروپایی معنای یکسانی دارد. در نتیجه روشن است که چند هفته، چند ماه نیست و اگر کسی فکر کند که مثلا می تواند از طریق فرسایشی کردن مذاکرات، موضوع را لوث کند اشتباه کرده است.»

این هشدار صریح عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در حالی بیان می‌شود که وی عموما به اظهارات محافظه‌کارانه مشهور است، به این ترتیب به نظر می‌رسد که این سخنان پیام مهمی را از سوی تهران به طرف غربی ارسال می‌کند.

بیشتر بخوانید:

این اظهارات دقیقا در روزی منتشر شد که قرار است عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه در وین با نمایندگانی از پنج کشور بریتانیا، آلمان، فرانسه، چین و روسیه و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین دیدار کند. جلسه‌ای که هلگا اشمید، دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا ریاست آن‌را بر عهده دارد.

در حالی‌که مقامات ایران در تمام اظهارنظرهایشان تاکید دارند که موضوع محدودیت زمانی را به طرف غربی گوشزد کنند، روند گفتگوهای دو طرف احتمالا در چند هفته آتی فشرده‌تر پیش خواهد رفت.

مقامات ایران بر چند موضوع به صورت مشخص اشاره کرده‌اند که می‌توان مهم‌ترین آنها را فهرست وار بررسی کرد.

  • تضمین برای فروش بدون مشکل نفت ایران

  • تضمین برای برقراری ارتباطات بانکی میان ایران و اروپا

  • تضمین برای حضور شرکت‌های اروپایی در ایران

پس از پایان مذاکرات یک‌ روزه آقای ظریف با همتایان اروپایی و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای بر لزوم زنده نگه داشتن برجام تاکید و وعده‌هایی داده شد که در صورت عملی شدن می‌تواند نگرانی‌های ایران را برطرف سازد و شروط تهران برای باقی ماندن در این توافق را تامین کند.

در عین حال علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم روز چهارشنبه ۲۳ مه/ ۲ خرداد در صحبت‌های خود شروطی ۶ گانه برای کشورهای اروپایی تعیین کرد. اگنس وان در مال، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه هم روز جمعه ۲۵ مه/ ۴ خرداد در واکنش به این شروط گفت: «ما شروط آقای خامنه‌ای را در نظر گرفته‌ایم. همانطور که پیش‌تر هم اعلام کردیم برجام هنوز نمرده است و سران اروپایی در صوفیه عزم خودشان را برای ضمانت امنیت شرکت‌های در حال همکاری با ایران اعلام کردند. چون ما توافق را ترک نکرده‌ایم و می‌خواهیم آن را رعایت کنیم.»

رهبران اروپا در اجلاس صوفیه بلغارستان/۱۷ مه ۲۰۱۸

در چنین شرایطی عباس عراقچی به وین، جایی که کمتر از سه سال قبل ایران و کشورهای ۵+۱ به توافق جامع هسته‌ای دست یافتند سفر کرده، تا با همراهی سه کشور اروپایی از فروپاشی آن جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید:کمیسیون اروپا برنامه مبارزه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اجرایی کرد

این گفتگوها احتمالا در هفته‌های آتی و در سطوح بالاتر استمرار خواهد یافت و باید منتظر ماند و دید که آیا کشورهای اروپایی حاضر می‌شوند تضمین‌های مورد اشاره ایران را به تهران بدهند یا باید منتظر خروج ایران از توافق هسته‌ای باشیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نعمت‌زاده در گفتگو با یورونیوز: اتحادیه اروپا می‌گوید تا نوامبر تضمین‌های لازم را به ایران خواهد داد

صالحی: برای ۱۹۰ هزار سو به سالانه ۳۰۰ تن اورانیوم نیاز داریم که فعلا نداریم

شکست سنگین حزب حاکم فرانسه در انتخابات اروپا؛ ماکرون پارلمان را منحل کرد