افزایش شمار پناهجویان در مسیر جدید منتهی به اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گروهی از پناهجویان در بوسنی و هرزگوین
گروهی از پناهجویان در بوسنی و هرزگوین   -  Copyright  رویترز

سازمان بین المللی مهاجرت می گوید پناهجویان طی ماههای اخیر برای رسیدن به اروپا مسیر جدیدی را انتخاب کرده اند.

بنا به اعلام این سازمان پناهجویان اکنون بیش از گذشته از یونان به آلبانی، مونته نگرو، بوسنی هرزگوین و کرواسی می روند. داده های جدید نشان می دهد که در پنج ماه اول سال جاری میلادی ۶۷۰۰ پناهجو به بوسنی هرزگوین، آلبانی و مونته نگرو رفته اند.

این رقم بیش از دو برابر کل آمار پناهجویانی است که کل سال گذشته به این سه کشور رفتند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مسیر فعلی عبور پناهجویان در کنار مسیر قبلی

اکثریت پناهجویان طی ماههای گذشته به بوسنی و هرزگوین رفته اند. این در حالی است که صدها نفر از این پناهجویان شبها را در پارک های سارایوو سپری می کنند.

طبق اعلام سازمان بین المللی مهاجرت بیش از چهار هزار پناهجو طی سال جاری به بوسنی و هرزگوین رفته اند. طی سال گذشته تنها ۷۵۵ پناهجو به این کشور رفته بودند.

حدود ۲۰ درصد پناهجویانی که سال جاری به بوسنی و هرزگوین رفته اند خود را اهل سوریه معرفی کرده اند. سایر پناهجویان اهل عراق، ترکیه، الجزایر و افغانستان بودند.

بیش از یک میلیون پناهجو طی سال ۲۰۱۵ میلادی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا پناه بردند. از سال ۲۰۱۶ امکان عبور از مسیر موسوم به «مسیر بالکان» برای پناهجویان وجود ندارد. این مسیر شامل عبور از کشورهای ترکیه، یونان، جمهوری مقدونیه و صربستان می شد.

پناهجویان از پائیز سال گذشته و همزمان با تشدید کنترل های مرزی بین کشورهای صربستان، مجارستان و کرواسی به مسیر جایگزین (یونان، آلبانی، مونته نگرو، بوسنی هرزگوین و کرواسی) روی آوردند.

آن دسته از پناهجویان که از سال ۲۰۱۶ در صربستان به سر می برند نیز به شکل روزافزون به بوسنی و هرزگوین می روند.

بیشتر بخوانید: