وزیر کشور ایتالیا خطاب به پناهجویان: آماده بستن چمدان‌هایتان باشید

ماتئو سالوینی
ماتئو سالوینی Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موضع ماتئو سالوینی، احتمالا جرقه نخستین رویارویی دولت جدید ایتالیا با اتحادیه اروپا را خواهد زد.

آگهی

ماتئو سالوینی، رهبر حزب راست‌گرای افراطی «لیگ» و وزیر کشور دولت جدید ایتالیا هشدار داد که جزیره سیسیل دیگر نمی‌تواند اردوگاه پناهجویان اروپا باشد.

آقای سالوینی روز یکشنبه برای حمایت از نامزده‌های هم حزبی خود به در انتخابات محلی به جزیره سیسیل در جنوب ایتالیا سفر کرده بود. منطقه سیسیل در دریای مدیترانه، نخستین مقصد قایق‌های حامل پناهجویان غیرقانونی از قاره آفریقا و به‌ویژه لیبی به شمار می‌رود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رهبر حزب راست افراطی «لیگ» با لحنی تند و با کلماتی که تاکنون حتی از دهان رهبران احزاب راست افراطی دیگر کشورهای اروپایی شنیده نشده است، خطاب به پناهجویان گفت: «اوقات خوش [مهاجران] غیرقانونی به سر آمده است. آماده بستن چمدان‌‌هایتان باشید.»

دولت‌های مختلف ایتالیا در سال‌های گذشته بارها از رویه اتحادیه اروپا و به‌ویژه موافقت‌نامه‌های دوبلین به شدت انتقاد کرده بودند. براساس رویه دوبلین، پناهجویان باید درخواست پناهندگی خود را در نخستین کشور امن ثبت کنند؛ امری که منجر به افزایش بار مسئولیت کشورهای جنوب و شرق اروپا شده است. کشورهایی مانند ایتالیا، یونان و مجارستان، وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند. دولتمردان این کشورها همچنین از عدم ارائه کمک‌های متناسب اتحادیه اروپا برای اسکان پناهجویان، شکایت می‌کنند.

در جریان سفر ماتئو سالوینی به سیسیل گروهی از هواداران وی و همچنین معترضان به مواضع وزیر کشور جدید ایتالیا تظاهرات کردند. رهبر حزب راست افراطی «لیگ» روز شنبه در یک سخنرانی دیگر خود کشتی های سازمان های غیردولتی را که در دریای مدیترانه به نجات پناهجویان می پردازند به «معاونت در قاچاق» متهم کرده بود.

سخنان وزیر کشور جدید ایتالیا علیه پناهجویان در حالی بیان می شود که روز یکشنبه نزدیک به ۵۰ پناهجو بر اثر واژگونی قایق شان در نزدیکی سواحل تونس جان باختند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارزار بشقاب‌های خالی در حمایت از مهاجران در ایتالیا

ایتالیا؛ محرومیت کودکان خانواده‌های خارجی از تخفیف وعده غذایی در مدارس

ایتالیا بنادر خود را به روی مهاجران بست