گفتگو با فرزندان روزنامه‌نگار مقتول و افشاگر پرونده اسناد پاناما

گفتگو با فرزندان روزنامه‌نگار مقتول و افشاگر پرونده اسناد پاناما
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

متیو و اندرو، فرزندان «کاروانا گالیزیا» روزنامه‌نگار محقق اهل مالت که پس از افشای اسناد پاناما ترور شد، درباره پرونده قتل مادرشان و پرونده افشای اسناد با یورونیوز مصاحبه کرده‌اند.

در اکتبر ۲۰۱۷ کاروانا گالیزیا یک وبلاگ‌نویس و روزنامه‌نگار محقق اهل مالت بعد از اینکه از وجود فساد در بالاترین سطح سیاسی کشورش خبر داد ترور شد. گزارش‌های گالیزیا،که زمانی با لقب «ویکیلیکس یک‌تنه» توصیف می‌شد، عمدتا بر افشاگری‌ها حول محور اسناد پاناما متمرکز بود. او علاوه بر این از پرونده پاسپورت‌های طلایی مالت نیز پرده برداشت؛ جایی که این جزیره اقدام به فروش پاسپورت‌ به افراد مشکوک خارجی و سیاستمداران فاسد می‌کرد. گالیزیا در حال تحقیق بر ده‌ها پرونده پول‌شویی، فساد و فرار مالیاتی بود و همچنین از کشورهای دیکتاتوری سخن می‌گفت که از مالت به عنوان پایگاه استفاده می‌کردند. کار بسیار تاثیر‌گذار او پس از مرگش همچنان در قالب یک کنسرسیوم رسانه‌ای تحت عنوان «پروژه دفنی» ادامه دارد.

یورونیوز:خوشحالم که امروز دو پسر او مهمان من هستند تا نوری بر کار و میراث مادرشان بیاندازند. متیو و اندرو کارونا گالیزیا به برنامه گفتگو‌ی جهانی خوش آمدید. مادر شما پیش از ترور تهدیداتی همچون تهدید مرگ دریافت کرده بود. مالت هیچ‌کاری برای محافظت از او انجام نداد؟

اندرو: او به چه کسی می‌توانست برای حفاظت مراجعه کند؟ بله، پلیس باید از او محافظت می‌کرد اما مثلا می‌توانست برود بهشان بگوید و انتظار حفاظت داشته باشد وقتی هم زمان داشت درباره اعمال آن‌ها روشنگری می‌کرد؟ آدم‌هایی که اغلب او را تهدید می‌کردند إحساس می‌کردند می‌توانند این کار را بکنند چرا که با دولت و مقام‌های اجرای قانون مرتبط بودند. این قضیه روزنامه‌نگار را در ضعیف‌ترین وضعیت ممکن می‌گذارد و این شرایط در چند کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا هم وجود دارد.

یورنیوز:برگردیم به مالت، تحقیقات درباره ترور مادر شما به عنوان یک پرونده جنایی درنظر گرفته شده. به نظر بر پایه‌ی این قضیه که او و کنسرسیوم رسانه‌ای‌اش درباره شاخه‌های سیاسی مشخصی اقدام به افشاگری کرده بوده‌اند.

متیو: در واقع مادر ما در حال تحقیق بر روی فساد سیاسی در بالاترین سطح مقامات دولتی در مالت بود. آن‌ها اولین آدم هایی هستند که باید مورد بازجویی قرار بگیرند. آدم‌های سیاسی، آدم‌های داخل نهادها. مادر ما در حال تحقیق بر هیچ‌کدام از کسانی نبود که الان تحت بازجویی قرار دارند.

یورونیوز:سه نفر به خاطر ارتباط با پرونده‌های سرقت مسلحانه دستگیر شده‌اند.

متیو: مادرم درباره یکی از آن‌ها شنیده بود اما هیچ‌وقت رویش تحقیق نکرده بود.

اندرو:ما می‌دانیم که مادرمان از چه می‌ترسید و می‌دانیم که منبع تهدیدها کجا بود. ما این نگرانی‌ها را به مقامات منتقل کردیم و متوجه هستید که ما خودمان نمی‌توانیم برویم دنبال شواهد بگردیم پس انتظار داریم اسم‌هایی که به مقامات داده‌ایم اولین کسانی باشند که مورد تحقیق واقع می‌شوند.

یورونیوز:وقتی این اسامی را به مقامات دادید چه واکنشی نشان دادند؟

متیو:از وقتی پلیس را در جریان گذاشتیم هرگز پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

یورونیوز:پس اینطور که من از شما می‌شنوم تقریبا امیدی به روند بازرسی نیست

متیو: البته وضعیت بد است ولی ما به مطالبه حقوق خودمان و حقوق مادرمان ادامه خواهیم داد.

یورونیوز: برگردیم به کار مادرتان. میراثی که از او برجا مانده در حال حاضر در قابل یک کنسرسیوم بین‌المللی رسانه‌ای دنبال می‌شود. این نهاد به طور کامل از پرونده پاسپورت‌های طلایی که مادرتان کار بر روی آن را شروع کرده بود پرده برداشت. آیا هیچ پرونده دیگری هست که مادرتان رویش کار می‌کرده و به زودی قرار است خبری درباره‌اش بشنویم؟

اندرو: آن‌چه ما می‌دانیم این است که هر پرونده‌ای به پرونده دیگر متصل است و دسته آدم‌هایی که دخیل هستند با هم مشابه‌اند.

یورونیوز: پس شما می‌گویید شاخه‌های متصل به روسیه، آذربایجان و آن مرد ایرانی که در زندان آمریکا نشسته تمام این‌ها به هم وصل هستند

متیو: بله. وقتی نهادها را منحل می‌کنید، تسخیرشان می‌کنید و نابودشان می‌کنید تا بتوانید فساد خودتان را راه بیاندازید هر چیز دیگری شامل چیزهای بد کل دنیا هم امکان ورود خواهند داشت. مثل این است که جعبه پاندورا را باز کرده باشید. این چیزی است که اتفاق افتاده. پس معلوم است تا زمانی که عقوبتی در کار نیست و کاری انجام نشده تا این وضعیت شفاف شود و مالت و اروپا به شرایط عادی برگردد، این ماجراها ادامه خواهند داشت.

یورونیوز: اما آیا افشاگری‌های جدیدی در کار خواهد بود؟ آیا پرونده‌های جدیدی رو خواهند شد یا اطلاعات جدیدتر صرفا بر افشای بیشتر ارتباط میان شبکه‌ای بین این عناصر مختلف متمرکز خواهد بود؟

اندرو: پروژه دفنی اکنون ماموریت خودش را دارد و بنابراین کار مادرمان را ادامه می‌دهد و به زمینه‌های جدیدی ورود خواهد کرد. این چیزی است که انتظار می‌رود. مادر ما کشته شد، کارمان متوقف شد و آن‌ها سررشته‌ها را جمع کردند. اینکه این رشته‌ها به کجا می‌رسد هیچ‌کس نمی‌داند. اصطلاحی که واقعا یافته‌های مادرمان درباره مالت را بازگو می‌کند «تسخیر حکومتی» است. این نتیجه‌ای است که تمام ماجراها به آن ختم می‌شوند. این نتیجه گرفته می‌شود که مالت یک حکومت تسخیر شده است، نهادهایش تسخیر شده‌اند. و حالا ما درمی‌یابیم که منافع شخصی پشت این تسخیر حکومتی چه هستند، چه کسانی آن را سازمان می‌دهند، چطور به هم مرتبط شده‌اند و چه نوع نفوذی بر دستگاه اجرایی کشور دارند. آیا این نفوذ از جنسی است که می‌توانیم از دستش خلاص شویم یا صرف ابزاری برای منافع شخصی خارجی هستیم که رهایی از آن ده‌ها سال طول خواهد کشید.

یورونیوز: اما چرا مالت؟ وقتی به شبکه پولشویی و فساد فکر می‌کنیم ایتالیا و مافیا به ذهنمان می‌آید و یا مثلا خاورمیانه. اما چرا مالت؟ چرا این جزیره؟

اندرو:در کشورهای بزرگی مثل ایتالیا، یا برزیل، مهم نیست وضعیت چقدر بد باشد؛ همیشه یک استقلال نهاد وجود دارد. مالت کشور کوچکی است. پس خیلی راحت اگر شما یک حزب سیاسی را که در استانه تشکیل دولت است بگیرید،یک دفعه کنترل تمام رده‌های یک کشور اتحادیه اروپا دستتان می‌افتد. عضویت مالت در اتحادیه به جای اینکه از ما محافظت کند ما را تبدیل به هدفی جذاب برای این آدم‌ها کرده است. مالت به نسبت اندازه‌اش قدرت عظیمی در داخل شورای اروپا، مجلس اروپا و کمیسیون‌ اروپا دارد که این مسئله به طرز شگفت‌اوری خطرناک است. واضح است که پول‌شوهای بین‌المللی و نابغه‌‌های مجرم دلشان می‌خواهد که بر یک کشور عضو اتحادیه اروپا کنترل داشته باشند و در همین راستا آدم مناسب‌شان را هم پیدا کرده‌اند که نخست‌وزیر فعلی ماست.

متیو: تحقیقات در مرحله بسیار حساسی است البته به خاطر همین قضیه که برادرم اشاره کرد؛ این یک شبکه فساد است و بسیاری از مراودات بین شبکه‌ای وجود دارد. ما نیاز داریم که مردم به حمایت از پروژه دفنی ادامه دهند. غیرممکن است که شما بتوانید چنین فسادی را برپا کنید و قتل یک روزنامه‌نگار را ترتیب دهید بدون اینکه تعداد بسیاری آدم دخیل نباشند. به همین خاطر نیاز داریم که آدم‌های بیشتری مخفیانه یا با اسامی مستعار به کمک بیایند و اطلاعاتی را که دارند در اختیار بگذارند تا به بازرسان کمک کنند رمزهای این پرونده گشوده شود

یورونیوز: متیو و اندرو ممنون از از اینکه در برنامه گفتگو‌ی جهانی با ما بودید و همین‌طور تشکر از بینندگان‌مان که در شبکه‌های اجتماعی با یورونیوز همراه بودند. تا فرصتی دیگر بدرود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده نفر به ظن قتل خبرنگار مالتی دستگیر شدند

فساد اوراق پاناما؛ خبرنگار مالتی در انفجار خودرویش ترور شد

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد