کارلو کوتارلی مامور تشکیل دولت جدید ایتالیا شد

کارلو کوتارلی مامور تشکیل دولت جدید ایتالیا شد
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای کوتارلی که به خاطر قطع بودجه‌های عمومی در ایتالیا به «قیچی» معروف است، مدتی نیز در صندوق بین‌المللی پول فعالیت کرده است.

آگهی

سرجیو ماتارلا، رئیس‌جمهوری ایتالیا کارلو کوتارلی، از مسئولان سابق صندوق بین‌المللی پول را مأمور تشکیل دولت تازه این کشور کرد.

آقای کوتارلی که به خاطر قطع بودجه‌های عمومی در ایتالیا به «قیچی» معروف است، فارغ‌التحصیل مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن بوده و مدتی نیز در صندوق بین‌المللی پول فعالیت کرده است.

این انتصاب در حالی صورت می‌گیرد که تلاش‌های هفته گذشته دو حزب پوپولیست ایتالیا یعنی لیگا و جنبش پنج ستاره برای انتصاب نخست‌وزیر تازه ناکام ماند؛‌ این حرکت رئیس‌جمهوری ایتالیا، تا پیش از برگزاری انتخابات پیش از موعد، اقدامی موقت در نظر گرفته می‌شود.

کارلو کوتارلی، در کنار سرجیو ماتارلا رئیس‌جمهوری ایتالیا، عکس از رویترز

از سوی دیگر پیشنهاد تازه رئیس‌جمهوری ایتالیا خشم نمایندگان دو حزب لیگا و جنبش ۵ ستاره را برانگیخت. آنان اعلام کرده‌اند در پارلمان ایتالیا نامزدی آقای کوتارلی را رد خواهند کرد. آقای کوتارلی در واکنش اعلام کرده اگر چنین شود استعفا خواهد داد و دومین انتخابات زود هنگام این کشور در ماه اوت برگزار خواهد شد.

جوزپه کنته که به نمایندگی از دو حزب لیگا و جنبش ۵ ستاره ایتالیا مأموریت داشت تا دولت این کشور را تشکیل دهد، روز گذشته از این کار صرف‌ نظر کرد و تشکیل دولت را به رئیس‌جمهوری سپرد.

آقای کنته به مدت یک هفته در تلاش بود تا کابینه آینده خود را تشکیل دهد اما پس از مذاکره با مسئولان دو حزب لیگا و پنج ستاره و ناکامی در معرفی اعضا هیئت دولت بالاخره در گفتگو با رئیس‌جمهوری دست از تلاش کشید.

ایتالیا که چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا است از ماه مارس تا کنون از بازوی اجرایی محروم مانده است چراکه هیچکدام از احزاب سیاسی این کشور نتوانسته اند اکثریت کرسی‌های پارلمان را از آن خود کنند.

بیشتر بخوانید:

بحران سیاسی در ایتالیا؛ جوزپه کنته از نخست‌وزیری انصراف داد

تعمیق بحران سیاسی ایتالیا؛ رهبر جنبش پنج ستاره خواستار برکناری رئیس جمهور شد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران ایتالیا؛ تصمیمات رئیس جمهوری تا چه اندازه قانونی بوده است؟

بحران سیاسی در ایتالیا؛ جوزپه کنته از نخست‌وزیری انصراف داد

چرا مقام‌های شهر میلان به دنبال ممنوعیت فروش بستنی و پیتزا پس از نیمه‌شب هستند؟