بحران سیاسی در ایتالیا؛ جوزپه کنته از نخست‌وزیری انصراف داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران سیاسی در ایتالیا؛ جوزپه کنته از نخست‌وزیری انصراف داد

جوزپه کنته که به نمایندگی از دو حزب  لیگا و جنبش ۵ ستاره ایتالیا مأموریت داشت تا دولت این کشور را تشکیل دهد، از این کار صرف‌نظر کرد و تشکیل دولت را به رئیس جمهوری سپرد. او این تصمیم را پس از جلسه‌ای یک ساعته با رئیس جمهوری سرجیو ماتارلا در شامگاه یکشنبه ۲۷ مه / ۶ خرداد اعلام کرد.

آقای کنته به مدت یک هفته در تلاش بود تا کابینه آینده خود را تشکیل بدهد اما به دنبال شکست او در معرفی اعضا هیئت دولت روز یکشنبه پس از مذاکره با مسئولان دو حزب راستگرای لیگا و جنبش پنج ستاره و ناکامی در گفتگو با رئیس جمهوری بالاخره دست از این تلاش کشید.

اختلاف نظر اصلی جوزپه کنته با سرجیو ماتارلا بر سر فرد پیشنهادی وی برای سمت وزارت اقتصاد بود. رئیس جمهوری که بر رد وزیر اقتصاد پیشنهادی اصرار کرده بود، در عین حال اعلام کرد که در ساعات آینده برای بیرون بردن کشور از بحران سیاسی تصمیم تازه‌ای خواهد گرفت. به باور برخی کارشناسان اروپا، برگزاری انتخابات پیش از موعد احتمالا یکی از گزینه‌ها برای برون‌رفت از بن‌بست کنونی در ایتالیا خواهد بود.

مسئولان احزاب راست افراطی از تصمیم ماتارلا به خشم آمده‌اند. لوئیجی دی مایو، رهبر جنبش پنج ستاره خواستار برکناری رئیس جمهوری به دست نمایندگان پارلمان شده است زیرا می‌گوید ماتارلا قانون اساسی ایتالیا را «نقض» کرده است.

دو حزب عوام‌گرا و محافظه‌کار لیگا و جنبش پنج ستاره برندگان انتخابات اخیر پارلمانی در ایتالیا بودند و جوزپه کنته به عنوان گزینه این دو حزب برای نخست وزیری قرار بود فهرست اسامی افراد مورد نظر خود برای تشکیل کابینه را به امضا رئیس جمهوری برساند.

بیشتر بخوانید: