جودو؛ «شانگرین آن» کره ای با غلبه بر مرد شماره یک جهان طلایی شد

«شانگرین آن» کره ای با غلبه بر مرد شماره یک جهان طلایی شد
«شانگرین آن» کره ای با غلبه بر مرد شماره یک جهان طلایی شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جودوکار کره ای که مدال طلای قهرمانی آسیا، نقره گرند اسلم پاریس و برنز قهرمانی بزرگسالان جهان در سال گذشته را در کارنامه دارد با شکست دادن حریفانی از چین، کانادا، روسیه و مغولستان به فینال راه یافته بود.

آگهی

دومین روز از رقابت های جودوی گرند پری هوهوت در جمهوری خلق چین با برگزاری مراسمی باشکوه برگرفته از میراث فرهنگ مغولی در این شهر آغاز شد.

عنوان بهترین ورزشکار زن روز دوم این تورنمنت به سانه وان دایک، جودوکار هلندی تعلق گرفت که در وزن منهای ۷۰ کیلوگرم زنان پس از شکست دادن کلیه رقیبان مطرح و نامدار، در فینال کلیتا زوپانچیچ کانادایی را با امتیاز وازاری از پیش رو برداشت و صاحب گردن آویز طلا شد. جودوکار هلندی بدین ترتیب در شروع رقابتهای انتخابی گام بلندی به سوی المپیک توکیو برداشت.

سانه وان دایک در خصوص کسب برتری در این رقابت ها گفت: «سطح مسابقات از آنچه فکر می کردم بالاتر بود و این خود باعث شد کمتر دچار فشار و استرس شوم. من فقط برای مبارزه به اینجا آمده بودم و می خواستم ببینم در پایان چه اتفاقی می افتد.»

شکست مرد شماره یک جهان

«شانگرین آن»، عنوان بهترین ورزشکار مرد را از آن خود کرد. این جودوکار کره ای که مدال طلای قهرمانی آسیا، نقره گرند اسلم پاریس و برنز قهرمانی بزرگسالان جهان در سال گذشته را در کارنامه دارد با غلبه بر حریفانی از چین، کانادا، روسیه و مغولستان به فینال راه یافت.

او در فینالی سخت و نزدیک موفق شد شویچی هاشیموتو، قهرمان و مرد شماره یک جهان در این وزن را با امتیاز وازاری شکست دهد و شگفتی ساز روز دوم لقب گیرد. امتیاز پیروزی بخش پس از مهار حمله حریف ژاپنی به «شانگرین آن» داده شد. این پیروزی دلچسب سبب شد تا بر اعتماد به نقس تیم کره افزوده شود.

«شانگرین آن» پس از کسب این پیروزی ارزشمند احساسش را اینگونه بیان کرد: «از سال ۲۰۱۶ تاکنون در تور جهانی جودو عنوان نخست کسب نکرده بودم و شکست در این سطح از مسابقات برایم به عادت تبدیل شده بود. یکی از مهمترین اهدافم در این تورنمنت پایان دادن به این روند بود که خوشبختانه با کسب پیروزی به آن دست یافتم.»

جودوکار کره ای در باره حریفش در فینال نیز گفت: «من از دوران دانشگاه هاشیموتو را می شناسم و مقابلش مسابقه داده بودم. ما هر دو شناخت خوبی از هم داشتیم. اما غلبه بر او اینجا در یک تورنمنت بزرگ موفقیتی چشمگیر برای من است.»

طلای منهای ۶۳ کیلوگرم زنان و ۸۱ کیلوگرم مردان برای ژاپن

آئیمی نوچی، جودوکار ژاپنی که در دور مقدماتی نگاه ها را به سوی خود جلب کرده بود در فینال وزن منهای ۶۳ کیلوگرم با غلبه بر حریفی از اسرائیل به مدال طلا رسید.

مدال طلای وزن منهای ۸۱ کیلوگرم مردان نیز به ورزشکاری از ژاپن تعلق گرفت. تاکشی ساساکی برای راهیابی به نیمه نهایی، الن خوبستوف از روسیه را شکست داد تا در فینال مقابل خازان خالموزایف دیگر ورزشکار روس و مدافع قهرمانی المپیک مسابقه دهد.

ساساکی در لحظه های نخست مبارزه پس از مهار حمله حریف و با یک بدل به امتیاز وازاری رسید. او سپس با کسب یک امتیاز دیگر وازاری برنده نهایی دیدار پایانی شد تا بدین ترتیب نخستین مدال طلای رقابت های تور جهانی جودو را بر گردن آویزد.

بهترین فن روز دوم

بهترین فن روز دوم این تورنمنت را آنتونی زینگ، جودوکار آلمانی در دیدار رده بندی وزن منهای ۷۳ کیلوگرم مردان مقابل موسی موگوشف روس به اجرا درآورد که برایش پیروزی و مدال برنز را به همراه داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جودو؛ دو مدال طلا برای کوزوو در نخستین روز تورنمنت آنتالیا

جام ملت‌های آسیا؛ صعود مقدرانه قطر و تاریخ‌سازی تاجیک‌ها

ادامه درخشش زنان ایرانی در بازی‌های آسیایی؛ کسب مدال در دوچرخه‌سواری، قایقرانی و تکواندو