لایحه جدید دولت سوئد: برقراری رابطه جنسی بدون رضایت متقابل تجاوز است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
لایحه جدید دولت سوئد: برقراری رابطه جنسی بدون رضایت متقابل تجاوز است

دولت سوئد لایحه جدیدی را تصویب کرد که براساس آن برقراری رابطه جنسی بدون رضایت متقابل تجاوز محسوب می‌شود. بدین ترتیب سوئد به جمع پنج کشور دیگر اتحادیه اروپا یعنی بریتانیا، بلژیک، آلمان، لوکزامبورگ و قبرس پیوست که در آنها این قانون اعمال می‌شود.

در این لایحه آمده است که افراد باید با کلام یا زبان اشاره موافقت خود را صراحتا برای برقراری رابطه جنسی اعلام کنند و سکوت در مواجهه با چنین تقاضایی نباید «بله» تفسیر شود.

در اغلب کشورهای جهان تجاوز رابطه جنسی همراه با خشونت کلامی و فیزیکی تعریف می‌شود؛ با این حال بسیاری از فعالان حقوق بشر معتقدند که عدم اعلام رضایت برای برقراری رابطه جنسی حتی میان همسرها و شرکای زندگی از مصادیق تجاز است.

این قانون از اول ژوئیه امسال در سوئد اجرا خواهد شد و دادستان برای محکوم کردن متجاوزان نیازمند مدارکی دال بر اعمال خشونت و تهدید نیست.

فعالان اجتماعی امیدوارند که این قانون به دیگر کشورهای جهان گسترش یابد و بدین ترتیب قربانیان تجاوز از حمایت‌های قانونی محکم‌تری برخوردار شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وضعیت تجاوز جنسی در کشورهای جهان

تعریف تجاوز جنسی بین سازمان‌های بهداشتی و دستگاه‌های قضایی متفاوت است. در برخی مناطق دنیا اجبار کلامی برای برقراری رابطه تجاوز خوانده می‌شود، اما در مقابل در برخی دیگر کشورها، تنها در صورتی که رابطه جنسی با خشونت فیزیکی و ضرب و جرح صورت بپذیرد، می‌توان آن را از لحاظ قانونی تجاوز محسوب کرد.

براساس آمارهای موجود میزان تجاوز‌های گزارش شده بین ۰.۲ نفر به ازای هر صدهزار نفر در آذربایجان تا ۱۴۰ نفر به ازای هر صدهزار نفر در آفریقای جنوبی متفاوت است.

بیشتر موارد تجاوز جنسی در میان بزرگسالان از سمت مردان به زنان اعمال می‌شود. اما انواع دیگر تجاوزها از قبیل تجاوز زن به مرد، زن به زن و مرد به مرد نیز در سرتاسر جهان به وقوع می‌پیوند.

بیشتر بخوانید: