Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تصویب لایحه مبارزه با جنسیتگرایی و خشونت‌های جنسی در فرانسه

تصویب لایحه مبارزه با جنسیتگرایی و خشونت‌های جنسی در فرانسه
Copyright آرشیو
Copyright آرشیو
نگارش از Euronews با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش از این قرار بود در این لایحه ماده ای گنجانده شود که براساس آن از نظر حقوقی پیش فرض اولیه در رابطه جنسی با کودکان زیر ۱۵ سال عدم رضایت کودک باشد.

آگهی

نمایندگان مجلس ملی فرانسه چهارشنبه شب در شور اول به لایحه مبارزه با خشونت‌های جنسی و خشونت‌های ناشی از جنسیتگرایی رای موافق دادند.

این لایحه که با ۱۱۵ رای موافق در برابر ۲۹ رای مخالف به تصویب رسید اکنون برای بررسی به مجلس سنا ارسال می شود.

فراکسیون حزب حاکم «جمهوری به پیش» و متحدانش به این لایحه رای مثبت دادند. حزب راست جمهوریخواهان در رای گیری شرکت نکرد و احزاب چپگرا به آن رای مخالف دادند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آرشیو
مجلس ملی فرانسهآرشیو

پیش از این قرار بود در این لایحه ماده ای گنجانده شود که براساس آن از نظر حقوقی پیش فرض اولیه در رابطه جنسی با کودکان زیر ۱۵ سال عدم رضایت کودک باشد. چنین پیش فرضی از نظر حقوقی به این معنا است که هرگونه رابطه جنسی با کودکان زیر ۱۵ سال که با دخول همراه باشد «تجاوز جنسی» تلقی می شود.

با این حال مارلن شیاپا، وزیر برابری بین زنان و مردان در دولت فرانسه در جریان بررسی این لایحه از گنجاندن چنین ماده ای در لایحه صرف نظر کرد. بسیاری از انجمن های مدافع حقوق زنان و کودکان از تصویب چنین ماده ای در لایحه حمایت می کردند.

نظام قضایی فرانسه اخیرا برقراری رابطه جنسی با دختران ۱۱ ساله را در دو پرونده جداگانه «با رضایت طرفین» تشخیص داده بود و به این ترتیب فرد بزرگسال با اتهام «تجاوز جنسی» روبرو نشده بود.

در مقابل دولت فرانسه در لایحه خود تعریف حقوقی «تجاوز جنسی» را در راستای حمایت از کودکان زیر ۱۵ سال تغییر داد. بنا به این لایحه اگر قاضی تشخصی دهد که کودک زیر ۱۵ سال در شرایط «اجبار ناشی از محدودیت» و یا «شگفت زدگی» قرار داشته است فرد بزرگسال با اتهام «تجاوز جنسی» روبرو می شود.

یکی دیگر از موارد بحث برانگیز در بررسی این لایحه تعیین مجازات برای «بی حرمتی ناشی از جنسیتگرایی» بود. به این ترتیب اذیت و آزارهای ناشی از تبعیض جنسی در فضای عمومی به عنوان تخلف در نظر گرفته می شود و فرد متخلف حداقل ۹۰ یورو جریمه می شود. این در حالی است که امکان محکومیت متخلف به شرکت در یک دوره آموزشی رفتار مدنی نیز وجود خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راننده یک اتوبوس در پاریس از سوار کردن «زنی با دامن کوتاه» خودداری کرد

تصویب لایجه به رسمیت شناختن «جنسیت سوم» در دولت آلمان

تجاوز به دختر خردسال افغان در خمینی شهر