Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رئیس ام‌ای ۵: داعش همچنان اروپا را تهدید می‌کند

رئیس ام‌ای ۵: داعش همچنان اروپا را تهدید می‌کند
Copyright REUTERS/Stefan Rousseau
Copyright REUTERS/Stefan Rousseau
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اندرو پارکر هشدار داد که اگر چه داعش از رقه در سوریه و موصل در عراق خارج شده است اما همچنان به دنبال «حملات ویرانگر و پیچیده‌تر» در اروپا است.

آگهی

اندرو پارکر، رئیس ام‌آی ۵، سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا هشدار داد که ماموران اطلاعاتی اروپا و بریتانیا بیشتر از همیشه با تهدیدهای دشمنان دوگانه یعنی روسیه و داعش روبرو هستند.

این نخستین سخنرانی اندرو پارکر در مورد همکاری میان سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای اروپایی خارج از محدوده بریتانیا است. ام‌آی ۵ و دو سازمان اطلاعات و امنیت بریتانیا ام‌آی ۶ و ستاد ارتباطات دولت بریتانیا امیدوارند تا پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برکسیت) نیز همکاری خود را با همتایان خود در دیگر نقاط اروپا ادامه دهند.

آقای پارکر هشدار داد که اگر چه داعش از رقه در سوریه و موصل در عراق خارج شده است اما همچنان به دنبال «حملات ویرانگر و پیچیده تر» در اروپا است.

به گفته رئیس ام‌آی ۵ اروپا از سال ۲۰۱۶ حدود ۴۵ بار از سوی داعش مورد حمله قرار گرفته و همچنان در معرض خطر حملات بیشتر است. او در ادامه گفت: «در دنیای نامعلوم امروز ما بیش از هر زمان دیگری به قدرت مشترک نیاز داریم.»

وی همچنین با اشاره به ترور جاسوسان سابق روس در خاک بریتانیا نسبت به اقدامات روسیه هشدار داد. به گفته آقای پارکر این عملیات‌ به صورت «عمدی و هدفمند» صورت می‌گیرند و هشدار داد که این قبیل اقدامات می‌توانند به «انزوای بیشتر» روسیه در جهان بیانجامد.

آقای پارکر حمله به سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دخترش یولیا با عامل اعصاب را محکوم کرد و کرملین را به «نقض آشکار مقررات بین‌المللی» و «اقدامات تهاجمی از سوی نظامیان و نیروهای اطلاعاتی روسیه» متهم کرد.

او همچنین از همکاری و همبستگی دولت‌های غربی برای اخراج دیپلمات‌ ها و مقامات ارشد روسیه از خاک کشورهایشان به نشانه اعتراض به عملکرد روسیه تشکر کرد.

سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دختر ۳۳ ساله اش یولیا با گاز اعصاب موسوم به نویچوک ترور شدند

بیشتر بخوانید:

سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی بریتانیا به دلیل نزدیکی با نهادهای امنیتی ایالات متحده آمریکا به اطلاعات زیادی دسترسی دارند؛ با این حال بریتانیا معتقد است که برای حفظ امنیت در اروپا دیگر کشورهای اروپایی مانند آلمان و فرانسه و حتی کشورهای کوچک اروپایی نیز باید با یکدیگر همکاری کنند.

به نظر می‌رسد همکاری میان سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی پس از برکسیت نیز ادامه خواهد یافت. با این وجود برای ادامه یافتن این همکاری‌ها باید قوانین جدیدی وضع شود تا مسائل مربوط به حریم خصوصی و به اشتراک گذاری داده‌ها در چهارچوب قانونی حفظ شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک کشته در حمله با چاقو در پاریس، داعش مسئولیت حمله را بر عهده گرفت

حمله با خودرو به رهگذران، روش اصلی داعش برای ارعاب در اروپا

استراتژی داعش برای گسترش حملات تروریستی در دیگر کشورها