استراتژی داعش برای گسترش حملات تروریستی در دیگر کشورها

استراتژی داعش برای گسترش حملات تروریستی در دیگر کشورها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

صدور ترور یکی از استراتژیهای مهم گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش است.

آگهی

صدور ترور یکی از استراتژیهای مهم گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش است.

برای عملی کردن این استراتژی و اجرای حملات تروریستی در دیگر کشورها، سرویس اطلاعاتی داعش به استخدام ستیزه جویانی در خارج از قلمرو خود در سوریه و عراق می پردازد.

در اوایل ماه اوت راکمینی کالیمانچی، خبرنگار نیویورک تایمز و متخصص در زمینه شبکه های تروریستی، یک گزارش تحقیقی را درباره چگونگی استخدام نیرو توسط داعش برای انجام حملات تروریستی منتشر کرد. بخشی از این گزارش بر اساس گفته های شاهدانی همچون «هری سارفو» تهیه شده بود. هری سارفوی آلمانی، عضو سابق داعش است.

سارفو پس از گذراندن تنها چند ماه در سوریه، بنا به درخواست داعش و برای انجام عملیات تروریستی به آلمان برمی گردد چراکه به گفته اعضای داعش، در خاک آلمان بیشتر به وجود او نیاز بود.

سارفو در جریان مصاحبه اش با خبرنگار نیویورک تایمز، صحبتها با جهادگران داعش را اینگونه بازگو می کند: «دوستان من از آنها درباره حضور داعش در فرانسه پرسیدند و آنها در واکنش، شروع به خندیدن کردند؛ یک خنده واقعی بگونه ای که اشک در چشمانشان جمع شد. آنها گفتند: برای فرانسه نگران نباشید.»

هفت ماه پس از این گفتگوها، در آوریل سال ۲۰۱۵ میلادی، حادثه تروریستی پاریس در سالن کنسرت باتاکلان و ورزشگاه فوتبال روی داد. حادثه ای که ۱۳۰ کشته و ۳۵۰ زخمی بر جای گذاشت.

این شاهد آلمانی درباره چگونگی حضور داعش در کانادا و ایالات متحده آمریکا می گوید: «در این کشورها داعش از شبکه های اجتماعی استفاده می کند زیرا آنها معتقدند آمریکایی ها احمق هستند و در زمینه استفاده از سلاح، سیاست بسیار آزادانه ای دارند.»

به همین دلیل داعش در آمریکا برای اجرای استراتژی هایش از اینترنت استفاده می کند.

دیگر تکنیک مهم نیروهای داعش برای موفقیت در اجرای حملات تروریستی، تکنیک پنهان سازی است. یعنی پنهان کردن دیدگاههای افراطی خود از مقامات دیگر کشورها. ستیزه جویان بخوبی آموزش می بینند که چگونه رفتار کنند تا از ایجاد سوء ظن برای سازمانهای اطلاعاتی جلوگیری شود.

این شاهد آلمانی و عضو سابق داعش می گوید: «هنگامیکه ستیزه جویان به آلمان یا فرانسه برمی گردند، به راحتی می توانند بگویند که تنها برای تعطیلات به ترکیه رفته بودند.»

در پشت حملات داعش در دیگر کشورها ابو محمد العدنانی حضور دارد. او که اصالتا سوری بوده و سخنران با نفوذی محسوب می شود، از سوی داعش سازماندهی تمام فعالیتهای تروریستی خارج از قلمرو آنها را بر عهده دارد. اقداماتی همچون استخدام نیرو، آموزش و هماهنگی میان افراد.

توسعه فعالیتهای تروریستی داعش باعث وقوع حوادث متعددی از جمله موارد زیر شده است:
در جریان حمله دسامبر گذشته در سن برناردینوی کالیفرنیا ۱۴ نفر کشته شدند، حمله ای که گرچه داعش مسئولیت آن را نپذیرفت اما از آن استقبال کرد.

در جریان قتل عام اورلاندو ۴۹ نفر و در جریان انفجارهای ترکیه نیز دستکم ۶۶ نفر کشته شدند.
دو حمله تروریستی در تونس ۵۰ کشته بر جای گذاشت و در مصر، اسلامگرایان افراطی مسئولیت سقوط هواپیمای روسیه با ۲۲۴ سرنشین را برعهده گرفتند.

مارک پرینی، سفیر سابق اتحادیه اروپا در ترکیه و محقق بنیاد کارنگی در اروپا معتقد است برای برخورد با این اقدامات ضروری است همکاری سرویس های اطلاعاتی در سطح اتحادیه اروپا افزایش یابد.

او می گوید: «در سطح اروپا همکاری علیه تروریسم لازم است و در این زمینه، موضوع چگونگی اجرای آن، روند قضایی، همکاری پلیس، تبادل فهرستها و غیره مطرح می شود. بیشتر جوانانی که به سوریه می روند جوانانی از محله های فقیرنشین هستند، جوانانی کم سواد، بیکار و با تلقین های مذهبی مبهم، بسیار مبهم.»

اما موضوع مهم در سطح اروپا همین است. اینکه آیا در جایی که هزاران نفر از ساکنان اروپا، افراطی شده و به عنوان ستیزه جو به استخدام داعش در عراق و سوریه درآمده اند، همکاری کافی برای مبارزه با تروریسم میان کشورهای اروپایی وجود دارد؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس ام‌ای ۵: داعش همچنان اروپا را تهدید می‌کند

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است

ادعای متناقض ایران و مخالفان بشار اسد؛ موشک‌های سپاه پاسداران کجای سوریه فرود آمد؟