Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رقص فلامنکو در خدمت کمک به بهبود معلولیت

رقص فلامنکو در خدمت کمک به بهبود معلولیت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رقص از لحاظ بدنی باعث بهبود شرایط جسمانی و کنترل حرکت می شود. تقویت اعتماد به نفس و نیروهای درونی از طریق بسط حساسیت و خلاقیت از دیگر مزایای رقص برای هنرجویان است.

آگهی

خوزه گالان، مدرس رقص فلامنکو با تاسیس موسسه ای هنری در اسپانیا از این هنر برای گردهم آوردن افراد دارای معلولیت و هنرمندان سالم از نظر جسمانی استفاده می کند.

بهره بردن از این سبک هنری به عنوان ابزاری برای تطبیق اجتماعی، آموزش و جلوگیری از انزوا یکی از اهداف اصلی این موسسه است. برپا کنندگان این موسسه همچنین به تدارک کارگاه ها و دوره های آموزشی برای اعضای نهادهای مختلف نظیر سازمان ملی نابینایان اسپانیا (ONCE)، انجمن حمایت از افراد دارای اختلالات مغزی در سویا و دیگر تشکیلات مشابه اهتمام می ورزند.

خوزه گالان می گوید: «هدف موسسه و کارگاه های آموزشی که در آن رقص فلامنکو تدریس می شود قابل دسترس کردن این هنر برای همه اقشار جامعه است. البته همواره تلاش بر این است که آموزش با نوآوری و خلاقیت همراه باشد.»

این موسسه در کارگاه های خود نابینایان، مبتلایان به سندروم داون و افراد دارای معلولیت جسمی را می پذیرد. خوزه سعی می کند با توجه ویژه به قدرت بداهه پردازی و نحوه خاص ارائه از سوی هر یک از هنرجویان، مبانی حرکات بدنی و ریتم های فلامنکو را به آنها انتقال دهد.

در این کارگاه ها، از رقص به عنوان یک درمان برای بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. به این ترتیب، رقص از جهات گوناگون امتیازهایی را به همراه می آورد. از لحاظ بدنی باعث بهبود شرایط جسانی و کنترل حرکت می شود. از نظر شاخصه های شناختی به بهبود حافظه و تقویت تمرکز کمک می کند. همچنین از مزایای عاطفی اجتماعی نباید غافل شد زیرا باعث تحریک انگیزشی و تشویق کار گروهی می شود. تقویت اعتماد به نفس و نیروهای درونی از طریق بسط حساسیت و خلاقیت از دیگر مزایای رقص برای هنرجویان است.

لولا لوپز، یکی از هنرجویان می گوید: «برای من، چون خوزه گالان و موسسه او را کشف کردم، فلامنکو فراتر از یک رقص است. این شکلی از هنر است که من احساسات، عواطف و هر آنچه در درون دارم را از طریق آن بیان می کنم.»

خوزه گالان در ژوئیه ۲۰۱۶ به خاطر تعهد “بسیار شجاعانه” در تطبیق سازی افراد با جامعه، تلاش برای کشف استعدادهای جدید و فراهم کردن فرصت برای آنها، از سوی سازمان ملی نابینایان اسپانیا در اندلس مفتخر به دریافت جایزه «همبستگی» شد.

این موسسه از زمان تاسیس در سال ۲۰۱۰ تاکنون ۹ بار در رویدادهای مهی چون بینال سویا یا فستیوالهای فلامنکو در لوکزامبورگ و دوسلدورف اقدام به اجرای نمایش کرده است. هنرجویان این موسسه همچنین به طور منظم در رویدادهای بین المللی مرتبط با هنر و معلولیت شرکت می کنند که آخرین آنها، جشنواره «صحنه متحرک» Escena Mobile ۲۰۱۸ طی ماه های آوریل و مه در سویا برگزار شد. خوزه می گوید: «فلامنکو یک احساس است، و احساس مرز نمی شناسد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قانون اساسی اسپانیا در جهت حمایت از «افراد دارای معلولیت» اصلاح می‌شود

ابریشم طلایی و صنایع بافندگی باستانی در قطر به نمایش گذاشته شد

شادی و پایکوبی همزمان با برگزاری جشن «سینکو دی مایو» در مکزیک و آمریکا