Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

سازمان ملل: نیروهای دولت افغانستان به سوی مراسم مذهبی در قندوز آتش گشودند

Province Kunduz, Afghanistan, 3 april
Province Kunduz, Afghanistan, 3 april Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منابع امنیتی افغانستان نیز به شرط ناشناس ماندن به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که شمار کشته شدگان ۵۹ نفر بوده که عمدتا کودکانی ۸ ساله بوده‌اند و ۵۷ نفر نیز زخمی شده‌اند. به گفته آنها ۱۷ نفر از از نیروهای طالبان نیز در جریان این حمله کشته شده‌اند.

آگهی

دفتر ماموریت سازمان ملل در افغانستان (UNAMA) پس از پایان تحقیقاتش دربارۀ حمله‌ای که در اوایل ماه آوریل توسط نیروهای دولتی افغانستان در ولایت قندوز انجام شد، اعلام کرد که نیروهای دولتی به یک «تجمع مذهبی» حمله کرده‌اند.

این خبر روز دوشنبه از سوی کارشناسان سازمان ملل پس از بازدید از منطقۀ محل حادثه اعلام شد.

بیشتر بخوانید: سازمان ملل دربارۀ حملۀ هوایی قندوز و کشته شدن غیرنظامیان تحقیق می‌کند

بنا بر گزارش یوناما (UNAMA) بمبارانِ دوم آوریل (۱۳ فروردین) یک مراسم مذهبی را در منطقۀ دشت ارچی هدف قرار داده که در آن صدها مرد و شمار قابل توجهی کودک شرکت داشتند. این حادثه ۱۰۷ کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

منطقۀ دشت ارچی همچنان در کنترل طالبان است و ارتش افغانستان ادعا می‌کند که در این تجمع، شماری از نیروهای طالبان حضور داشتند که خود را برای اجرای حمله‌ای جدید آماده می‌کردند. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که بر اساس گزارش دفتر ماموریت سازمان ملل «نیروهای دولتی با موشک و مسلسل‌های سنگین به یک تجمع مذهبی حمله کرده‌اند» و در مجموع باعث کشته شدن ۳۶ نفر (از جمله ۳۰ کودک) و زخمی شدن ۷۱ نفر (از جمله ۵۱ کودک) شده‌اند.

منابع امنیتی افغانستان نیز به شرط ناشناس ماندن به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که شمار کشته شدگان ۵۹ نفر بوده که عمدتا کودکانی ۸ ساله بوده‌اند و ۵۷ نفر نیز زخمی شده‌اند. به گفته آنها ۱۷ نفر از از نیروهای طالبان نیز در جریان این حمله کشته شده‌اند.

به گفته شاهدان محلی، در زمان حمله، در این مدرسه مراسمی برای تقدیر از دانش آموزانی که دروس مذهبی خود را به پایان رسانده بودند در حال برگزاری بود؛ مراسمی با حضور قاریان نوجوان و شماری از خانواده‌های آنها.

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند که نمی‌توانند تایید کنند که آیا در زمان حمله، نیروهای طالبان نیز در آن مکان حضور داشته‌اند یا خیر؛ با این وجود تاکید کرده‌اند که «حتی اگر دولت هدفی نظامی و مشروع را مدنظر داشته است باید نیروهای دولتی به گونه‌ای عمل می‌کردند که عملیات آنها تلفات غیرنظامی به همراه نداشته باشد».

هنوز وزارت دفاع افغانستان به این گزارش سازمان ملل واکنشی نشان نداده است.

اگرچه دولت افغانستان نیز دو تیم تحقیق به محل وقوع این حادثه فرستاده، اما تا کنون گزارشی از نتیجۀ این تحقیقات منتشر نشده است.

دفتر سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته است با انجام تحقیقات شفاف دربارۀ این حادثه و اتخاذ تدابیر لازم، بگونه‌ای عمل کند که مسئولان و فرماندهانی که دستور این حمله را داده‌اند پاسخگو باشند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داعش مسئولیت حمله مرگ بار جلال آباد را بر عهده گرفت

حمله هوایی ارتش افغانستان؛ دست‌کم ۱۵ عضو گروه طالبان در قندوز کشته شدند

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند