جشنی برای ماکرون؛ تظاهرات ضد دولتی در پاریس

بر روی تابلو نوشته شده: ۱۷ مه، سالگرد بازگشت سلطنت
بر روی تابلو نوشته شده: ۱۷ مه، سالگرد بازگشت سلطنت Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این تظاهرات شعارهایی از قبیل «همه مردم از پلیس متنفرند» و «پاریس به پاخیز و نقابت را بزن» شنیده می شود.

آگهی

ده‌ها هزار معترض عصر روز شنبه به مناسبت نخستین سالگرد انتخاب امانوئل ماکرون بعنوان رئیس جمهوری فرانسه به خیابان آمدند و علیه او شعار دادند. آنها تظاهرات اعتراضی خود را «جشنی برای ماکرون» نام گذاشته اند.

این تظاهرات به درخواست حزب چپگرای «فرانسه تسلیم ناپذیر» به رهبری ژان لوک ملانشون برگزار می شود. ملانشون هدف این تظاهرات را ارسال پیامی روشن به امانوئل ماکرون و مدیران اقتصادی وی اعلام کرده است تا به آنها بگویند از سیاست های اقتصادی ناراضی اند.

تعداد شرکت کنندگان در این تظاهرات به روایت «فرانسه تسلیم ناپذیر» ۱۶۰ هزار نفر و به روایت پلیس ۴۰ هزار نفر عنوان شده است.

بسیاری از معترضان به قانون جدید کار مصوب دولت ماکرون اعتراض دارند. در هفته های گذشته کارکنان راه آهن فرانسه در اعتراض های مستمر دست به اعتصاب زده اند.

در بخشی از این تظاهرات، کارکنان بخش راه آهن از معترضان خواسته اند به کارکنان راه آهن که یک ماه است در اعتصاب به سر می برند کمک مالی کنند. تا دیروز جمع آوری کمک مالی برای اعتصاب کنندگان به رقم یک میلیون یورو رسیده است.

بر روی یکی از پارچه نوشته هایی که معترضان حمل می کردند عبارت تشییع جنازه جنبش سیاسی امانوئل ماکرون (republique en marche) نقش بسته بود و ماکت هایی برای تمسخر ماکرون در این تظاهرات دیده می شد.

عکس از رویترز
شعار کارکنان معترض راه آهن: ماکروه از ریل خارج شدیعکس از رویترز

لوموند نوشته است که این تظاهرات اعتراضی محتوای نیمه جدی و نیمه تمسخرآمیز دارد. بسیاری از کارگران که از قانون کار دولت ماکرون عصبانی هستند و روش‌های او را تمسخر می کنند در این اعتراضات شرکت دارند.

برخی از معترضان، امانوئل ماکرون را خرابکار واقعی خطاب می کردند و خواستار آزادی دستگیر شدگان تظاهرات اول ماه مه (روز کارگر) شدند که به خرابکاری متهم هستند.

لوموند حدود ساعت ۵ عصر به وقت محلی نوشت که فضای حاکم بر تظاهرات فضای آرامی است و هنوز درگیری خاصی با پلیس گزارش نشده است اما شعارهایی از قبیل «همه مردم از پلیس متنفرند» و «پاریس به پاخیز و نقابت را بزن» شنیده می شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: اظهارات روسیه درباره نقش فرانسه یا اوکراین در حمله به سالن کنسرت مسکو مسخره است

اولین تصاویر قوی‌ترین «ام آر آی» جهان از مغز انسان با دقتی ۱۰ برابر معمول ثبت شد

بالاترین سطح هشدار امنیتی در فرانسه؛ ماکرون: داعش خراسان بارها تلاش کرده به خاک ما حمله کند