Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ثبت رکوردهای تازه در بازار ارز ایران

بازار آزاد ارز ایران
بازار آزاد ارز ایران Copyright عکس: ایرنا
Copyright عکس: ایرنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ دلار آمریکا به ۶۱۰۰ تومان رسید و یورو رکورد ۷ هزار ۴۰۰ تومان را ثبت کرد.

آگهی

نرخ دلار آمریکا در جریان معاملات صبح روز پنج‌شنبه به ۶ هزار و ۱۰۰ تومان رسید و یورو رکورد ۷ هزار ۴۰۰ تومان را ثبت کرد ولی در جریان داد و ستدهای بعد از ظهر پنج‌شنبه این نرخ‌ها قدری تعدیل شد.

با وجود این که دولت ایران هر گونه معامله دلار آمریکا فراتر از نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را ممنوع و به مثابه قاچاق اعلام کرده ولی با نزدیک شدن به موعد اعلام تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در خصوص تحریم‌های هسته‌ای ایران، سیر نزولی ارزش ریال ایران شتاب دوباره‌ای گرفته است.

در جریان داد و ستدهای روز سه‌شنبه بازار آزاد ارز ایران، نرخ هر دلار آمریکا به ۵ هزار و ۹۰۰ تومان نزدیک شد و صبح روز پنج‌شنبه(امروز) نیز از ۶ هزار تومان عبور کرد و وارد محدوده ۶ هزار و ۱۰۰ تومان شد. این بالاترین نرخ دلار آمریکا در تاریخ اقتصاد ایران است. البته طی معاملات بعد از ظهر پنج‌شنبه نرخ دلار آمریکا به ۵ هزار و ۹۰۰ تومان کاهش یافت.

در همین حال نرخ هر یورو نیز که روز سه‌شنبه از ۷ هزار و ۱۰۰ تومان فراتر رفته بود، صبح روزپنج‌شنبه رکورد ۷ هزار و ۴۰۰ تومان را نیز ثبت کرد. این نرخ بعد از ظهر روز پنجشنبه به ۷ هزار و ۳۳۰ تومان تنزل کرد.

هر پوند انگلیس هم صبح روز پنج‌شنبه در حدود ۸ هزار و ۴۰۰ تومان خرید و فروش شد. این نرخ نیز بعد از ظهر روز پنجشنبه و با نزدیک شدن به ساعات پایانی معاملات بازار آزاد ارز به ۸ هزار ۳۲۰ تومان کاهش یافت. هر افغانی نیز در مقابل ۷۳ تومان و هر لیر سوریه نیز در برابر ۱۱ تومان معامله شد.

در همین حال بورس اوراق بهادار تهران نیز طی سه هفته گذشته شاهد روند نزولی شاخص کل بوده است. براین اساس شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در فاصله ۲۰ فروردین ماه تا ۱۱ اردیبهشت ماه حدود ۳ هزار و ۵۰۰ واحد کاهش یافته و بدین ترتیب متوسط بازدهی سرمایه گذاری در بورس تهران طی سه هفته، معادل ۳.۶ درصد کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید:

سه هفته پیش و در واکنش به جهش نرخ ارز در بازار آزاد ایران و ثبت رکورد ۶ هزارتومانی برای دلار آمریکا، دولت ایران با افزایش ۱۵ درصدی نرخ رسمی ارز، اعلام کرد که سیاست تک نرخی شدن ارز را بر پایه دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اجرا خواهد کرد و به تمام نیازهای منطقی فعالان اقتصادی، دانشجویان، مسافران و بیماران بر مبنای همین نرخ پاسخ خواهد داد.

مقامات دولت ایران تاکید کردند که خارج از سهمیه‌های تعیین شده برای این نیازها هرگونه خرید و فروش ارز قاچاق ارز محسوب می‌شود و مطابق قانون با این جرم برخورد خواهد شد.

طی سه هفته گذشته صرافی‌های ایران از خرید و فروش ارز منع شده‌اند و همین موضوع موجب شده تا خرید و فروش ارز از طریق درج آگهی در سایت‌های اینترنتی رایج شود.

فعالان بازار ارز معتقدند افزایش تقاضای ناشی از نگرانی افت بیشتر ارزش پول ایران و کاهش نقدشوندگی دارائی‌های مردم به دلیل افزایش رکود اقتصادی، دلیل اصلی افزایش نرخ ارز است. به نظر می‌رسد این روند با نزدیک شدن به ۱۲ ماه می که مصادف است با اعلام نظر دونالد ترامپ در خصوص پایبندی یا خروج از توافق هسته‌ای با ایران ادامه داشته باشد.

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در مورد تحریم‌های ایران می تواند بر وضعیت اقتصاد ایران تاثیرگذار باشد. رخدادی که پیشتر و طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ ایرانیان آن را تجربه کردند و در نتیجه آن برای اولین بار رکورد ۳ هزار و ۹۰۰ تومانی دلار آمریکا ثبت شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس تهران از دستگیری «۳۰ اخلالگر بازار ارز» خبر داد

تحولات بازار ارز به فوتبال رسید؛ دستمزد برانکو به یورو پرداخت می‌شود

دفاع روحانی از «تودهنی ارزی» به آمریکا؛ با ارز مثل پرتقال برخورد می‌کردند