Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

دفاع روحانی از «تودهنی ارزی» به آمریکا؛ با ارز مثل پرتقال برخورد می‌کردند

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران Copyright عکس: ایسنا/منا هوبه‌فکر
Copyright عکس: ایسنا/منا هوبه‌فکر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی گفت: «ما متعهد نیستیم که ارز تهیه کنیم تا عده‌ای در خارج از کشور خانه یا ویلا بخرند. در عین حال باید پیش از موعد ۲۲ اردیبهشت به آمریکا تودهنی می‌زدیم.»

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز شنبه در جریان نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت ضمن تشریح سیاست جدید ارزی کشور گفت: «من از سیستم ارزی گذشته ناراضی بودم از سیستم فعلی هم خیلی خشنود نیستم. ما باید به سیستم سوم برسیم.»

آقای روحانی در تشریح سیستم ارزی قبلی که از آن ناراضی بوده گفت: «در سیستم قبلی ما می‌رفتیم با گرفتاری فراوان اسکناس تهیه می‌کردیم، در هواپیما می‌گذاشتیم، هواپیما را بیمه می‌کردیم و از فرودگاه با ماشین مسلح، ارز را به بانک مرکزی می‌آوردیم. صبح چند گونی دلار به صرافی‌ها می‌دادیم، صرافی‌ها هم که خداوند عاقبت همه ما را به خیر کند، معلوم نبود این ارز را چطور تقسیم می‌کردند و به چه کسی می‌دادند. درست شبیه همان پرتقال‌هایی بود که مغازه‌داران همیشه خوب‌هایش را نگاه می‌داشتند و به ما از بهتران می‌دادند.»

رئیس جمهوری ایران افزود: «من از همان ابتدای دولت می گفتم که ارز اسکناسی به غیر از مواردی که اضطرار است نباید به کسی داده شود. ارز باید به افراد با حواله داده شود و حداکثر کار باید به دست بانک‌ها باشد.»

آقای روحانی در دفاع از سیاست ارزی جدید دولت نیز گفت: «نیاز بود که ارز را به نرخ واحد اعلام کنیم. روزی هم نیاز بود رابطه صرافی‌ها چه مجاز، چه غیرمجاز، دلال، غیر دلال، خیابان و کف خیابان را با تقسیم ارز و تسهیم ارز قطع کنیم.»

او تاکید کرد: «ما متعهد نیستیم که پول تهیه کنیم تا عده‌ای خارج از کشور خانه یا ویلا بخرند. تصمیم ما برای ۸۰ میلیون نفر مناسب است، شاید برای بعضی هم خوب نباشد ولی ما به فکر اکثریت هستیم.»

بیشتر بخوانید:[](رئیس پلیس تهران: جانشین جمشید بسم الله دستگیر شد)

رئیس جمهوری ایران یکی از مزایای سیاست ارزی جدید را مقابله با خروج ارز از کشور دانست و وعده داد که از این پس تمامی تولیدکنندگان و واردکنندگان کالا بی نیاز از مراجعه به صرافی‌ها، می‌توانند از حواله‌های ارزی بر پایه یک نرخ یعنی دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومان استفاده کنند و بدین ترتیب دلیلی هم برای افزایش و تفاوت قیمت کالاهای وارداتی وجود نخواهد داشت.

او همچنین خطاب به صادرکنندگان و واردکنندگان تاکید کرد که از این پس نرخ ارز سالانه حداکثر به طور متوسط ۵ درصد تغییر پیدا می‌کند.

به گفته او سیاست اتخاذ شده در مورد محدودسازی معاملات نقدی ارز و نگهداری آن توسط افراد با اجماع و نظر واحد تمامی کارشناسان اقتصادی حاصل شده ولی سیاست دائمی نیست و در آینده‌ای که او به طور دقیق اعلام نکرد، با سیستم سومی که در مورد آن هم توضیح نداد، جایگزین خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

آقای روحانی عواملی همچون گرگ‌های خارجی، سودجویان داخلی، تبلیغات، جو روانی بازار و فشار خارجی را از جمله عواملی اعلام کرد که می توان در مورد تاثیر هر یک از آنها بر روند افزایش نرخ ارز طی ماه‌های اخیر بحث کرد.

رئیس جمهوری ایران در توجیه سیاسی برنامه جدید ارزی دولت نیز خاطر نشان کرد که این تصمیم پیشاپیش «تودهنی» به تصمیم آمریکا در روز ۲۲ اردیبهشت است.

آقای روحانی تاکید کرد: «من به مردم قول می‌دهم توطئه دشمن نقش بر آب شده و چه برجام باشد چه نباشد ما مشکلی نخواهیم داشت.»

او اقدام دولتش در محدودسازی معاملات ارز را مانع جدی آمریکا برای ایجاد التهاب اقتصادی در ایران پس از خروج احتمالی از توافق هسته ای غرب با ایران(برجام) یا عدم تمدید تعلیق تحریم‌هایایالات متحده آمریکا توسط رئیس جمهوری این کشور، دونالد ترامپ، قلمداد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت صرافی ها به معاملات ارزی؛ برای افراد حقیقی راه همچنان بسته است

نامه ۵۰۰ امضایی؛ اروپایی‌ها ترامپ را راضی به ماندن در برجام می‌کنند؟

ماکرون امید‌ اول نجات برجام؛ برگ برنده او چیست؟