Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: مدرکی درباره تلاش ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای وجود ندارد

دیدار علی اکبر صالحی با یوکیا آمانو در سال ۲۰۱۷
دیدار علی اکبر صالحی با یوکیا آمانو در سال ۲۰۱۷ Copyright Photo Credit: Dean Calma / IAEA
Copyright Photo Credit: Dean Calma / IAEA
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس بین المللی انرژی اتمی با تاکید بر اینکه هیچ مدرک معتبری در ارتباط با فعالیت ایران در زمینه ساخت «دستگاه انفجاری هسته‌ای» پس از سال ۲۰۰۹ وجود ندارد، به صورت تلویحی ادعاهای روز گذشته بنیامین نتانیاهو را رد کرد.

آگهی

آژانس بین المللی انرژی اتمی با تاکید بر اینکه هیچ مدرک معتبری در ارتباط با فعالیت ایران در زمینه ساخت «دستگاه انفجاری هسته‌ای» پس از سال ۲۰۰۹ وجود ندارد، به صورت ضمنی ادعاهای روز گذشته بنیامین نتانیاهو، درباره عدم پایبندی ایران به توافق برجام و ادامه فعالیت در زمینه دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را رد کرد.

سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه این نهاد بر اساس اختیارات خود تمام اطلاعات مربوط به فعالیت های هسته‌ای ایران را بررسی می‌کند افزود: «با این وجود این مرسوم نیست که آژانس به طور عمومی درباره چنین اطلاعاتی بحث و گفتگو کند.»

در این بیانیه‌ای آمده که در دسامبر سال ۲۰۱۵، یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی ارزیابی نهایی را درباره گذشته و حال برنامه هسته‌ای ایران به شورای حکام آژانس ارائه کرده است.

به گفته آژانس در همان این گزارش اشاره شده بود که پیش از پایان سال ۲۰۰۳ ساختاری سازمانی در ایران برای هماهنگی فعالیت‌های گوناگون مربوط به توسعه «دستگاه‌ انفجاری هسته‌ای» وجود داشت و با وجود اینکه پس از آن نیز اقداماتی در این زمینه صورت گرفته بود اما تنها به تحقیقات علمی، بررسی و امکان سنجی و یا خرید برخی امکانات و توانایی‌های فنی محدود بود.

رویترز
بنیامین نتانیاهو در کنفرانسی در محل وزارت دفاع اسرائیل درباره فعالیت هسته‌ای ایرانرویترز

بیشتر بخوانید:

در این گزارش اضافه شده بود که هیچ‌گونه نشانه و مدرک معتبری در زمینه فعالیت ایران پس از سال ۲۰۰۹ در زمینه توسعه دستگاه‌های انفجاری هسته‌ای وجود ندارد.

بنیامین نتانیاهو، روز دوشنبه سی‌ام آوریل طی کنفرانسی در محل وزارت دفاع اسرائیل با نشان دادن آنچه مدارک محرمانه می خواند گفت که ایران در پروژه‌ای به نام «عماد» پس از توافق هسته‌ای برجام، تجهیزات اتمی خود را برای ساخت سلاح هسته ای به منطقه‌ای مخفی در شورآباد منتقل کرده و فعالیت خود را ادامه می دهد.

بیشتر بخوانید:روایت موساد از کشف اسناد هسته‌ای در انباری متروکه در تهران

نتانیاهو در کنفرانس دوشنبه خود از پاورپوینت برای ارائه مدارک خود علیه ایران استفاده کرد

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه: درستی توافق هسته‌ای ایران با سخنان نتانیاهو تقویت می‌شود

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟

حسن روحانی: محتوای نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی رئیس‌جمهور هم در ایران حق آزادی‌بیان ندارد