محاکمه دو شهروند اسرائیل به اتهام تدارک «عملیات تروریستی» در مراسم حج

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
محاکمه دو اسرائیلی به جرم تدارک عملیات تروریستی در موسم حج
محاکمه دو اسرائیلی به جرم تدارک عملیات تروریستی در موسم حج

دو فرد عرب تبار اسرائیلی به اتهام جاسوسی درعربستان و تدارک حمله ای خرابکارانه در مراسم حج در مکه محاکمه شدند.

به گزارش یک منبع قضایی در ریاض، دو متهم با گذرنامه های یک کشور عربی و به منظور انجام حج عمره وارد عربستان شده بودند.

این افراد از سوی دادگاهی در عربستان به همکاری با موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل و جمع آوری اطلاعات برای این سازمان و نیز طراحی یک «اقدام تروریستی» در مراسم حج متهم شده اند. یکی از این افراد علاوه بر این متهم است که با یک عضو داعش در ارتباط بوده و علاقه خود را به این گروه اعلام کرده است.

روزنامه های عکاظ و الریاض، چاپ عربستان بدون اشاره به زمان دستگیری افراد یاد شده روز دوشنبه از آغاز مراحل رسیدگی به این پرونده در دادگاه ویژه کیفری ریاض خبر داده اند.

عربستان سعودی و اسرائیل روابط دیپلماتیک با یکدیگر ندارند اما تحولات ماه های اخیر، به خصوص موضع گیری مشترک آنها بر ضد ایران و نیز حمایت مقامات ریاض از فرایند صلح با دولت اسرائیل از نزدیکی بیش از پیش دو کشور حکایت دارد.

**بیشتر بخوانید: **

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی روز سوم آوریل/چهاردهم فروردین در گفتگو با نشریه آمریکایی «آتلانتیک» با اعلام اینکه اسرائیلی ها همانند فلسطینیان حق زندگی در سرزمین تحت حاکمیت خود را دارند از تحولی جدید در روابط با دولت اسرائیل پرده برداشت.

این درحالیست که ریاض هیچگاه به صورت رسمی و در مجامع بین المللی اسرائیل را به عنوان کشور به رسمیت نشناخته است.

شهروندان عرب اسرائیل فرزندان آن دسته از فلسطینیان هستند که پس از جنگ سال ۱۹۴۷ و تاسیس دولت مستقل اسرائیل حاضر به ترک زمین های خود در اراضی اشغالی نشدند. این افراد بیش از هفده درصد از ساکنان اسرائیل را تشکیل می هند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید