دادگاه وزیر سابق اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران آغاز شد

دادگاه وزیر سابق اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران آغاز شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از اتهامات گونن سیگو این است که در زمان اقامتش در نیجریه اطلاعات مکان‌های استقرار سرویس امنیتی انرژی، نام مسئولین این سرویس و منابع انرژی اسرائیل را به رابطین اطلاعاتی ایران ارائه کرده است.

آگهی

دادگاه گونن سیگو، وزیر سابق اسرائیل با اتهام جاسوسی برای ایران، روز پنج‌شنبه در بیت‌المقدس آغاز شد.

بر اساس کیفرخواست مطرح شده در این دادگاه وزیر سابق انرژی و زیرساخت‌های اسرائیل در سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶، متهم به «جاسوسی، ارائه اطلاعات و همکاری با دشمن در زمان جنگ» شده است.

یکی از اتهامات آقای سیگو این است که در زمان اقامتش در نیجریه اطلاعات مکان‌های استقرار سرویس امنیتی اسرائیل و همچنین نام مسئولان این سرویس را به ایران ارائه کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
گونن سیگو وزیر اسرائیل متهم به جاسوسی برای ایران در دادگاه تل‌آویورویترز

به گزارش خبرگزاری فرانسه، با وجود اینکه دادگاه آقای سیگو علنی برگزار شد اما نزدیک به ۵۰ بند از کیفرخواست به دلیل «ملاحظات امنیتی» سانسور شده و در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است. یکی از این موارد، چگونگی به دست آوردن اطلاعات توسط گونن سیگو و ماموریت‌هایی است که از سوی رابط اطلاعاتی ایران به وی داده شده بود.

این وزیر سابق اسرائیل ماه مه در فرودگاه بن گورین در نزدیکی تل‌آویو بازداشت شد و از آن زمان در اختیار سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) بوده است. مقامات اسرائیل خبر بازداشت گونن سیگو را هجدهم ژوئن در اختیار رسانه‌ها قرار داند.

رویترز
گونن سیگو در کنار اسحاق رابین، نخست وزیر اسرائیلرویترز

وی از سال ۱۹۹۲ نماینده حزب زومت (Tzomet) در پارلمان اسرائیل (کنست) بود. آقای سیگو بعدها این حزب راست افراطی را ترک کرد و در اکتبر ۱۹۹۵ به پیمان اسلو ۲ (موافقتنامه موقت درباره کرانه باختری و نوار غزه در فرآیند صلح فلسطین و اسرائیل) رای داد. موافقت پارلمان با این پیمان به اسحاق رابین، نخست وزیر وقت اجازه داد تا روند تصویب مرحله دوم موافقتنامه را که قرار بود به تشکیل دولت مستقل فلسطین بیانجامد، آغاز کند.

گونن سیگو در سال ۱۹۹۵ از سوی اسحاق رابین به عنوان وزیر انرژی و زیرساخت ها معرفی شد.

آقای سیگو که پزشک است در سال ۲۰۰۵ به اتهام قاچاق مواد مخدر و سوء استفاده از کارت اعتباری بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم شده بود. او پس از ۲ سال از زندان آزاد شد و به دلیل ابطال پروانه طبابتش به نیجریه رفت.

به گفته شین بت، گونن سیگو از سال ۲۰۱۲ و از طریق سفارت ایران در نیجریه با یک ایرانی ملاقات کرده و از ماهیت اطلاعاتی این فرد نیز مطلع بوده است. سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل می‌گوید که وی در کشورهای مختلف با رابطان اطلاعاتی ایران ملاقات کرده و اطلاعاتی درباره امنیت سایت‌ها و منابع انرژی اسرائیل به آنها منتقل کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر پیشین اسرائیل به جرم جاسوسی برای ایران به ۱۱ سال زندان محکوم شد

دانشجوی بریتانیایی زندانی در امارات به جاسوسی متهم شد

محاکمه دو شهروند اسرائیل به اتهام تدارک «عملیات تروریستی» در مراسم حج