بر خلاف شایعات، ژنرال خلیفه حفتر صحیح و سالم به لبیی بازگشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بر خلاف شایعات، ژنرال خلیفه حفتر صحیح و سالم به لبیی بازگشت

بر خلاف پخش شایعاتی مبنی بر مرگ ژنرال خلیفه حفتر در رسانه‌های لیبی و خارجی، او زنده و سالم است. تصاویر ارسالی از فرودگاه بنغازی بازگشت ژنرال خلیفه حفتر را بعد از دو هفته بستری بودن در بیمارستانی در پاریس، نشان می‌دهد. از بازگشت ژنرال حفتر به صورت رسمی با پهن کردن فرش قرمز و سلام‌های نظامی با حضور رسانه‌های مختلف استقبال شد.

در هفته‌های گذشته در شبکه‌های اجتماعی شایعاتی مبنی بر وخیم بودن اوضاع سلامتی ژنرال حفتر پخش شده بود. با وجود پایان یافتن این شایعات، هنوز دلیل بستر شدن ژنرال حفتر در بیمارستان رسانه‌ای نشده‌ است.

از زمان سقوط رژیم معمرقذافی در سال ۲۰۱۲، دو جناح بر سر قدرت نزاع می‌کنند. از یک طرف دولت وحدت ملی است که از جانب جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شده و در طرابلس مستقر است و از سوی دیگر، نیرویی که با حمایت ژنرال حفتر بر شرق لیبی اعمال قدرت می‌کند و کنترل را در این منطقه در دست دارد. نیروهای اسلام‌گرا و به‌ویژه داعش هم با وجود بیرون رانده شدن از شهرهای بزرگ، کماکان یک قدرت جدی در این منطقه به شمار می‌روند.

ژنرال حفتر فرمانده نیروی نظامی‌ای که خود را «‌ارتش ملی لیبی» می‌داند، از سوی منتقدان و رقیبان به تلاش برای ایجاد یک دیکتاتوری نظامی جدید در لیبی متهم است.