دادگاه ترکیه ۱۴ خبرنگار «جمهوریت» را به زندان محکوم کرد

دادگاه ترکیه ۱۴ خبرنگار «جمهوریت» را به زندان محکوم کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محاکمه متهمان این پرونده ۹ ماه زمان برد و برای متهمان احکام ۲.۵ تا ۷.۵ سال زندان صادر شد.

دادگاهی در نزدیکی استانبول روز چهارشنبه ۲۵ آوریل حکم زندان چهارده تن از خبرنگاران روزنامۀ جمهوریت از جمله آکین آتالای، صاحب امتیاز روزنامه، احمد شیک عضو گروه تحقیق و قدری گورسل، نویسنده سرمقالات آن را صادر کرد.

آگهی

محاکمۀ متهمان این پرونده ۹ ماه زمان برد و برای متهمان احکام ۲.۵ تا ۷.۵ سال زندان صادر شد. سه تن از متهمان نیز تبرئه شدند و بیشترین دورۀ حبس نیز برای احمد شیخ، نویسنده مشهور این روزنامه صادر شد که ۷.۵ سال است.

اتهام کارکنان این روزنامه، استفاده از روش‌های جنگ نامتقارن برای ضربه زدن به رئیس جمهوری ترکیه و همچنین همکاری با تروریستها، بدون عضویت در گروه تروریستی بوده است. منظور از تروریستها نیز از نظر دولت ترکیه، اعضای حزب کارگران کردستان (PKK)، جبهه آزادی بخش خلق انقلابی (DHKP-C) و تشکیلات متعلق به فتح الله گولن است.

دادگاه اعلام کرد که رسیدگی به پروندۀ جان دوندار، سردبیر پیشین این روزنامه که هم اکنون در آلمان به سر می‌برد، غیابا و بطور جداگانه ادامه دارد. متهم دیگری نیز که از کارکنان جمهوریت نبود اما به دلیل فعالیتهایش در توییتر محاکمه شده بود، به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

کارکنان جمهوریت جزو معدود منتقدانی بودند که همچنان می‌توانستند در ترکیه مخالفت خود را با عملکرد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور اعلام کنند.

صدور این احکام، محکومیت بین‌المللی را در پی داشت. هر چهارده محکوم به احکام صادره اعتراض کرده و خواستار تجدید نظر در آن شده‌اند؛ آنها موقتا آزاد هستند تا نتیجۀ رسیدگی دوباره به اتهامتشان در دادگاه تجدید نظر مشخص شود.

بیشتر بخوانید:

مطالب یورونیوز را در واتس‌آپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزادی یک عضو عفو بین‌الملل پس از ۱۴ ماه زندان در ترکیه

رقیب اردوغان به دلیل توهین به مقامات ترکیه طبق رای اولیه دادگاه از فعالیت سیاسی منع شد

دادگاهی در ترکیه ۱۷ نفر را در ارتباط با بمب‌گذاری در استانبول تفهیم اتهام کرد