آزادی یک عضو عفو بین‌الملل پس از ۱۴ ماه زندان در ترکیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آزادی یک عضو عفو بین‌الملل پس از ۱۴ ماه زندان در ترکیه
کپی رایت  AMNESTY INTERNATIONAL

تانر قیلیچ، عضو افتخاری عفو بین‌الملل در ترکیه، با حکم دادگاهی در استانبول پس از ۱۴ ماه از زندان آزاد شد.

آقای قیلیچ که بیش از یک سال را در زندان سپری کرده متهم است که با حامیان فتح‌الله گولن در ارتباط بوده،‌ شخصی که دولت ترکیه کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ این کشور را مشخصا به او و هوادارانش منتسب می‌کند.

اندرو گاردنر، عضو ارشد عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه در توییتر خود در این باره نوشت: «خبری خوش، دادگاه استانبول به آزادی تانر قیلیچ عضو افتخاری عفو بین‌الملل در ترکیه رأی داد، انتظار می‌رود او امروز عصر آزاد شود.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کومی نایدو، یک عضو دیگر عفو بین‌الملل نیز نوشت:‌ «پشت لبخندهای شادمانه و تسلی‌بخش امروزِ ما عزمی آهنین برای ادامه نبردمان در راه حقوق بشر در ترکیه نهفته است.»

حکم تازه دادگاه استانبول در حالی صادر می‌شود که دو روز پیش نیز دادگاهی در استان ادیرن این کشور دو سرباز یونانی را که به جرم جاسوسی دستگیر شده بودند، آزاد کرد. دولت یونان نیز با ابراز خرسندی از این تصمیم اعلام کرد این حکم به بهبود روابط پرتنش میان این دو کشور کمک می‌کند.

روز سه‌شنبه دادگاه ترکیه درخواست تجدید نظر در مورد آقای برانسون به منظور آزادی و نیز برداشته شدن محدودیت سفر وی را رد کرد.

حصر خانگی اندرو برانسون مبلغ مسیحی آمریکایی‌ در ترکیه نیز در ماه‌های اخیر به چالشی بزرگ میان ایالات متحده و این کشور بدل شده است.

بیشتر بخوانید:ترامپ به ترکیه: کشیش آمریکایی را آزاد نکنید تحریم می‌شوید