Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سفر ۹ روزه با کامیون بر روی جاده های اروپا

سفر ۹ روزه با کامیون بر روی جاده های اروپا
Copyright 
نگارش از Natalia Liubchenkova
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالیکه قوانین حمل و نقل با هدف ساماندهی این صنعت و نیز حراست از دستمزدهای محلی همواره رو به تغییر است، شیوه زندگی یک راننده ترانزیت و چالش هایی که او در کار خود با آنها روبروست کمتر برای عموم مردم

آگهی

در حالیکه قوانین حمل و نقل با هدف ساماندهی این صنعت و نیز حراست از دستمزدهای محلی همواره رو به تغییر است، شیوه زندگی یک راننده ترانزیت و چالش هایی که او در کار خود با آنها روبروست کمتر برای عموم مردم شناخته شده است.

ناتالیا لیوبچنکو، خبرنگار یورونیوز به مدت نه روز یک راننده کامیون را بر روی جاده های اروپا همراهی کرده تا با زندگی کاری او از نزدیک آشنا شود. روسلان نوویکوف، راننده اوکراینی تریلر دوقلو برای بارگیری و تحویل محموله در طول مسیراز کشوری به کشور دیگرسفر می کند. کامیون محل زندگی و کار روسلان در طول روزها و ماه هاست؛ او تنها چشم بر جاده و توقفگاه دارد.

ورشو، نقطه آغاز سفر

روسلان نوویکوف سفر خود را از حومه ورشو، پایتخت لهستان آغاز می کند. اتاقک کامیون برای چند ماه آینده خانه روسلان خواهد بود. یک تخت خواب درست پشت صندلی راننده تعبیه شده و در زیر صندلی نیز ذخیره ای از محصولات مختلف قرار دارد. او به احتمال زیاد قبل از تابستان به خانه باز نخواهد گشت.

هفته کاری روسلان با تحویل آغاز می شود. او جعبه های چوبی خالی سیب را به یک مزرعه تحویل می دهد. راننده و صاحب مزرعه در حین تخلیه کامیون باهم گپی دوستانه می زنند. کار تخلیه دو ساعت طول می کشد، پس از آن با احتساب زمان انتظار، پنج ساعت دیگر طول می کشد تا کامیون در مزرعه مجاور دوباره بار شود.

بارگیری و تخلیه کامیون تقریبا تمام وقت روز را می گیرد، با اینحال روسلان برای رانندگی تا نیمه شب مجوز دارد. او شب هنگام کامیون را در پارکینگ متوقف می کند، غذایش را بر روی اجاق گازمی گذارد و فیلمی در کامپیوتر تماشا می کند. برای خواب، روسلان در طبقه اول تخت و ژرونالیست در طبقه دوم دراز می کشد.

چهل و پنج دقیقه توقف پس از سه ساعت رانندگی

روسلان صبح زود سر از پنجره کامیون بیرون می کند تا مسواک بزند؛ سپس کتری را برای آماده کردن قهوه به برق می زند. او دقت می کند تا به اندازه کافی استراحت کرده باشد.

راننده باید در طول جاده، هنگام توقف و یا در زمان تخلیه و تحویل بار به مقررات گوناگون توجه کند و مراقب بسیاری از مسائل تدارکاتی و مجوز های کاری نیز باشد. رانندگی وسیله نقلیه سنگین تمرکز زیادی را می طلبد.

ناتالیا لیوبچنکو: «مسیر ما از خاک آلمان می گذرد. در طول راه برای هر سه ساعت رانندگی چهل و پنج دقیقه توقف می کنیم. راننده از این زمان ها برای پخت و پز و غدا خوردن استفاده می کند. او هرگز پایش را در کافه های سر راهی نمی گذارد. باقی زمان او هنگامی که رانندگی نمی کند به روزنامه خواندن، بازی کردن و یا تماس تلفنی با خانواده و همکاران می گذرد. پیدا کردن یک مکان امن و البته رایگان برای توقف، پس از به سر آمدن زمان رانندگی یکی از چالش های راننده است. روزهای کاری راننده های وسایل نقیله سنگین معمولا طولانی است. اوقات فراغت آنها نیز اغلب در کامیون سپری می شود.»

قوانین جاده ای و نظارت سختگیرانه در برخی کشورها

صبح سومین روز برای تحویل محموله کامیون از مرز هلند عبور کردیم. پس از آن باید برای بارگیری در جاده های هلند رانندگی کنیم. مقصد بعدی اسپانیا است، مسیری به مسافت ۱۴۲۰ کیلومتر که از بلژیک، لوکزامبورگ و فرانسه می گذرد.

روز پنجم وارد اسپانیا می شویم؛ جایی که روسلان باید به مدت چهل و پنج دقیقه، بی وقفه توقف کند. طی این مدت، خوابیدن در کامیون ممنوع است. برخی کشورها به این مسئله توجهی ندارند اما برخی کشورهای دیگرنظارت دقیقی اعمال می کنند. با اینحال به نظر نمی رسد زیرساخت های جاده ای در همه جا توسعه یافته باشد. مسئله ایمنی نیز یک نگرانی بزرگ محسوب می شود.

آگهی

روسلان نوویکوف، راننده کامیون می گوید: «وقتی ساعت کاری مجاز در آلمان یا فرانسه از حد بگذرد، دیگر نمی توانیم حرکت کنیم زیرا جریمه می شویم، توقف و ماندن در کامیون نیز با جریمه همراه است. در این صورت باید پنجاه یورو هزینه هتل بدهید و برای رفتن به آنجا نیز تاکسی بگیرید. این در حالیست که کامیون را با بار رها کرده اید و وقتی برمی گردید ممکن است از محموله و سوخت خبری نباشد.»

پایان کار هفتگی و استراحت در کنار دریا

حالا چهل و پنح ساعت کار هفتگی به پایان رسیده؛ راننده در طول این مدت تنها با جاده و توقفگاه سر و کار داشته است. او برای استراحت پارکینگی در نزدیکی تاراگونا را انتخاب می کند. اینجا تنها پانصد متر با کنار دریا فاصله دارد.

سرگئی، یک راننده بیلاروس که او هم کامیونش را در این ایستگاه متوقف کرده می گوید: «اینجا استراحتگاه خوبی است و با دیگر توقفگاه ها فرق دارد».

آگهی

این مکان، محل ملاقات رانندگان در آخر هفته ها است. برخی از آنها سالها است که یکدیگر را می شناسند زیرا در ایستگاه هایی مشابه توقف می کنند. خبرنگار ما اینجا با رانندگانی از فرانسه، اسپانیا، پرتغال، بریتانیا و آلمان آشنا می شود.

بعد از صرف نوشیدنی، گروهی از رانندگان که بیشترشان پرتغالی هستند آماده پخت و پز می شوند. آشپزی طبق معمول بر روی اجاق گازی و در میان کامیون ها انجام می شود. آنها در ظرفی مشترک غذا می خورند سپس آواز می خوانند و با خنده شبانگاه خود را به پایان می برند. فردا شروع یک هفته جدید کاری در جاده است.

نهمین روز سفر با پیمودن مسافتی حدود چهار هزار کیلومتر به پایان رسید و ناتالیا لیوبچنکو، خبرنگار یورونیوز برای آماده کردن گزارش خود به لیون بازگشت.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین بزرگراه برقی جهان در آلمان راه‌اندازی شد

کشتی آمریکایی توقیف شده توسط ایران پس از رهاسازی در بندری در امارات لنگر انداخت

نفت‌کش آمریکایی توقیف شده توسط جمهوری اسلامی از امارات به عمان تغییر مسیر داد