Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اثبات ارتباط پزشک سرشناس اتریشی با حزب نازی

اثبات ارتباط پزشک سرشناس اتریشی با حزب نازی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتشار اسناد جدیده نشان می‌دهد، هانس آسپرگر پزشک نامدار اتریشی که یکی از بزرگترین متخصصین بیماری‌های اختلالات کودکان و اوتیسم به شمار می رفته، با حزب نازی همکاری داشته است.

آگهی

یک پژوهشگر در دانشگاه پزشکی وین مدارکی یافته است که بر ادعای ارتباط هانس آسپرگر پزشک اتریشی نامدار زمان جنگ جهانی دوم با حزب نازی صحه می گذارد.

هانس آسپرگر پزشک سرشناس اتریشی بود که به پاس تحقیقات و تلاش‌هایش نوعی از سندرم‌های بیماری اوتیسم را به اسمش نام گذاری کرده‌اند. اسناد جدید نشان می‌دهد که آقای آسپرگر یکی از فعالین در رژیم آلمان نازی بوده است و در برنامه مطالعاتی تحت عنوان «اکتانازی» رایش سوم که روی بهداشت نژادی کار می‌کرد فعال بوده است.

این ادعا در مقاله‌ای از سوی یکی از پژوهشگران دانشکده پزشکی وین انجام گرفته و در مجله علمی «اوتیسم مولکولی» منتشر شده است. هرویگ چک نویسنده این مقاله، بعد از هشت سال تحقیق روی موضوع هانس آسپرگر به این یافته‌های جدید دست پیدا کرده است.

آقای آسپرگر به عنوان یکی از پیشروترین متخصصین روانپزشکی کودک و متخصص اطفال شناخته می‌شود. از او همچنین به عنوان یکی از برجسته‌ترین دانشمندان اوتیسم یاد می‌شود.

اما با کشف اسناد تازه و بررسی نشده که از آرشیو دولتی و همچنین فایل‌های شخصی آقای آسپرگر و البته سوابق پرونده‌های بیماران مشخص شده: «یک دانشمند که خود را از نظر ایدئولوژیک نزدیک به حزب نازی می‌دانسته، اغلب مراجعین را به کلینیکی به نام Spiegelgrund می‌فرستاده. این کلینیک در واقع برای کودکانی راه‌اندازی شده‌ بود که فاقد معیارهای برنامه «شایسته زندگی» حزب نازی، بودند.

تقریبا ۸۰۰ کودک در سالهای ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ در کلینیک‌های مختلف کشته شدند. بسیاری از آنها تحت طرح «اتانازی» جان باختند.

سردبیران مجله «اوتیسم مولکولی» در بیانیه‌ای ضمن تقدیر از تلاش‌های آقای چک، اذعان داشته‌اند که پژوهش او روشنایی بخش مهمی است بر دهه‌ها شک و تردید در خصوص نقش هانس آسپرگر در سیاست‌های بهداشت نژادی آلمان نازی.

بیشتر بخوانید:انیمیشن مستند از زندگی الهام بخش کودک مبتلا به اوتیسم تا بزرگسالی

هانس آسپرگراستاد دانشگاه و نظریه‌پرداز پزشکی کودکان و اهل اتریش بوده که عمده شهرت او به دلیل تحقیقاتش بر اختلالات ذهنی در کودکان و به ویژه اوتیسم بوده است. مقالات بسیاری از او در زمینه اختلالات توهمی به چاپ رسیده است. هرچند همیشه شایعاتی در خصوص همکاری او با حزب نازی آلمان وجود داشت، اما اسناد جدید احتمالا مهم‌ترین شواهدی است که این ادعا را اثبات می‌کند.

آقای اسپرگر در سال ۱۹۸۰ و در سن ۷۴ سالگی درگذشت.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف بمب ۵۰۰ کیلویی در برلین؛ خانه‌ها تا شعاع ۸۰۰ متری تخلیه شدند

پژوهش ژنتیکی جدید در مورد اوتیسم بر مبنای دختران حامل ژن این بیماری

عینک اوتیسم؛ استفاده از عینک گوگل برای کمک به مبتلایان به اوتیسم