گفتگو با کارشناس سلاح های شیمیایی درباره روند کار ناظران در سوریه

گفتگو با کارشناس سلاح های شیمیایی درباره روند کار ناظران در سوریه
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی وارد شهر دوما در سوریه شدند. این تحقیقات چطور انجام می‌شود و آیا کشورها می‌توانند در تهیه گزارش و نتیجه گیری اعمال نظر کنند؟ گزارش نیما قدکپور، خبرنگار یورونیوز در بروکسل را بخوانید.

آگهی

ادعای حمله شیمیایی در سوریه با واکنش های متعددی از سوی جامعه جهانی روبرو شد. آمریکا، فرانسه و بریتانیا در یک عملیات مشترک به چند مرکز تحقیقاتی  سوریه را که به ادعای مقامات این سه کشور در آن سلاح های شیمیایی تهیه و تولید می شد حمله کردند. 

از روز سه شنبه کارشناسان سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی در دوما تحقیقات خود را برای بررسی این حمله شیمیایی و جمع آوری شواهد و مدارک آغاز کردند. در این رابطه نیما قدکپور، خبرنگار یورونیوز در بروکسل با رالف تراپ یکی از کارشناسان پیشین این سازمان گفتگو کرده است.

یورونیوز: روند نمونه برداری کارشناسان چگونه انجام می شود؟

رالف تراپ: ابتدا باید از تمام منابع محیطی استفاده کرد. در این نمونه خاص در سوریه بدلیل اینکه ساختمانی در پی انفجار ابتدا ویران شده است باید از خرابی های باقی مانده نمونه برداری کرد. در این نمونه ها حتما می توان اثری از مواد شیمیایی یافت. و نهایتا می توانید آزمایش های بیولوژیکی روی قربانیان انجام دهید. مرحله آخر کمک فراوانی به اثبات حمله شیمیایی و یافتن عاملان آن خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:از «حمله شیمیایی» به دوما تاکنون چه می دانیم؟

یورونیوز: تا چه اندازه روسیه به عنوان یکی از حامیان رژیم اسد گزارش ها را می پذیرد؟

رالف تراپ: گزارش و تحقیقات توسط ناظران مستقل از سازمانی مستقل و بین المللی انجام می گیرد. بی تردید گزارشی که از این کار در بیاید نیز کاملا مستقل خواهد بود. سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی بی تردید به هیچ کشور و یا گروهی باج نمی دهد و تحت تاثیر نفوذ هیچ کشوری قرار نمی گیرد. به این ترتیب به جز تنش های سیاسی هیچ کشوری نمی تواند گزارش این سازمان را زیر سوال ببرد.

یورونیوز: اما اگر ناظران موفق شوند نشان دهند که دولت سوریه عامل حمله شیمیایی بوده است در آن صورت چه انتظاری از جامعه جهانی خواهیم داشت؟

رالف تراپ: اگر ناظران سازمان منع سلاح های شیمیایی موفق شوند در تحقیقات خود اثبات کنند که رژیم اسد این حمله را تدارک دیده است آن وقت شورای امنیت سازمان ملل می تواند تصمیمی جدی درباره حکومت سوریه بگیرد. چرا که بی تردید این حمله نقض فاحشی از پیمان های منع استفاده از سلاح های شیمیایی در جهان است. به این ترتیب تنها می توان انتظار داشت که شورای امنیت سازمان ملل در این باره واکنش نشان دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین تحولات بحران سوریه؛ تاکید واشنگتن بر قطعی بودن حمله شیمیایی به دوما

روسیه بریتانیا را به «فتنه‌انگیزی» درباره حمله شیمیایی دوما متهم کرد

سرگئی لاوروف: حمله شیمیایی دوما صحنه سازی با کمک یک کشور روسیه ستیز بود