آخرین تحولات بحران سوریه؛ تاکید واشنگتن بر قطعی بودن حمله شیمیایی به دوما

تاکید سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بر قطعی بودن حمله شیمیایی به دوما
تاکید سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بر قطعی بودن حمله شیمیایی به دوما
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید کشورش شواهدی قوی در اختیار دارد که نشان می دهد نیروهای بشار اسد در جریان حملات شنبه شب گذشته به دوما از سلاح های شیمیایی استفاده کرده اند.

آگهی

آمریکا مدعی است که شواهدی قوی در اختیار دارد که نشان می دهد نیروهای بشار اسد در جریان حملات شنبه شب گذشته به دوما از سلاح های شیمیایی استفاده کرده اند.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در جریان یک کنفرانس خبری اعلام کرد: «ما اطمینان کامل داریم که حمله روز شنبه، یک حمله شیمیایی بوده است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا آمریکا مدرکی دال بر دست داشتن رژیم بشار اسد در حمله شیمیایی یاد شده در اختیار دارد، گفت: «بله، ما می دانیم که تنها برخی کشورها همچون سوریه از امکانات و ادوات متناسب با این نوع سلاح ها بهره مند هستند.»

ادعای آمریکا و برخی کشورهای غربی از جمله فرانسه و بریتانیا در خصوص داشتن مدارک کافی برای اثبات کاربرد سلاح های شیمیایی توسط ارتش سوریه در حالی مطرح می شود که تیمی از کارشناسان سازمان منع سلاح های شیمیایی قرار است برای تعیین نوع دقیق تسلیحات شیمیایی به کار رفته در این حمله از روز شنبه تحقیقات خود را در شهر دوما آغاز کنند.

با این حال خانم هدر ناوئرت بار دیگر تاکید کرد که کشورش با استناد به منابع خاص خود نسبت به انجام حملات شیمیایی توسط ارتش سوریه مطمئن شده است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا برای توجیح دلیل منتشر نشدن مدارک و سند های این ادعا تصریح کرد که بسیاری از آنها «اسناد طبقه بندی شده» هستند.

همزمان سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز در نشستی مطبوعاتی با طرح این نکته که واشنگتن در باره استفاده ارتش اسرائیل از سلاح شیمیایی در دوما به یقین رسیده است، خاطرنشان کرد رایزنی با متحدان برای چگونگی و زمان انجام حملات بر ضد سوریه همچنان ادامه دارد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین یادآور شد که دونالد ترامپ روز جمعه بار دیگر تلفنی با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفتگو کرد و قرار است تا دقایقی دیگر نیز نشستی در سطح مشاوران امنیتی برای بررسی چگونگی انجام حملات تنبیهی در کاخ سفید برپا شود.

گفتگوی تلفنی ترزا می با امانوئل ماکرون

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه جمعه شب در جریان یک گفتگوی تلفنی بر ادامه همکاری و رایزنی نزدیک برای اقدام احتمالی بر ضد سوریه تاکید کردند.

یک سخنگوی دفتر نخست وزیری بریتانیا با اعلام این خبر تاکید کرد دو طرف با تاکید بر هولناک بودن حمله شیمیایی شنبه شب گذشته بر عزم خود برای اقدام مشترک و هماهنگ با دیگر متحدان برای تنبیه دولت سوریه تاکید کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگو با کارشناس سلاح های شیمیایی درباره روند کار ناظران در سوریه

قطعنامه پیشنهادی روسیه در مورد محکومیت حمله آمریکا و متحدانش به سوریه رای نیاورد

فرانسه با انعقاد قراردادهای نظامی با ارمنستان قدم در حیاط خلوت روسیه می‌گذارد