قطعنامه پیشنهادی روسیه در مورد محکومیت حمله آمریکا و متحدانش به سوریه رای نیاورد

قطعنامه پیشنهادی روسیه در مورد محکومیت حمله آمریکا و متحدانش به سوریه رای نیاورد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه اقدام آمریکا، بریتانیا و فرانسه در حمله موشکی به خاک سوریه را نقض منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی ارزیابی کرده است.

آگهی

قطعنامه پیشنهادی روسیه برای محکومیت حمله ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه روز شنبه بعد از بحث و بررسی در شورای امنیت سازمان ملل متحد رای نیاورد.

تنها روسیه، چین و بولیوی به پیش نویس قطعنامه پیشنهادی مسکو رای مثبت دادند. هشت کشور از مجموع پانزده عضو با محکومیت حمله به سوریه مخالفت کردند و این در حالی بود که چهار عضو دیگر در رای گیری شرکت نکردند.

جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست روسیه و برای بررسی حملات هوایی ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه تشکیل شده بود. روسیه خواستار محکومیت حملات هوایی آمریکا و متحدانش به سوریه از سوی شورای امنیت بود.

در آغاز این جلسه آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد از اعضای شورای امنیت خواست که بر اساس منشور سازمان ملل متحد و در چارچوب قوانین بین المللی عمل کنند بویژه هنگامی که موضوع بر سر صلح و امنیت است.

دبیر کل سازمان ملل در جلسه شورای امنیت گفت که شاهد بازگشت جنگ سرد بهمراه انتقام گیری هستیم.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت گفت که مسکو خواستار رای‌گیری در شورای امنیت بر سر پیش نویس قطعنامه پیشنهادی‌ اش برای محکومیت حمله به سوریه است.

وی گفت حملات شما شرایط انسانی در سوریه را وخیم تر کرده است. وی خطاب به آمریکا، بریتانیا و فرانسه گفت که شما هنوز از فضای استعمار نو خارج نشده اید.

بیشتر بخوانید:

نیکی هلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت گفت که استراتژی آمریکا در سوریه تغییر نکرده است. او گفت که آمریکا به جستجویش برای یافتن کسانی که از تسلیحات شیمیایی استفاده می کنند و پیشتیبانانشان ادامه خواهد داد. هلی گفت که ترامپ معتقد است اگر رژیم سوریه دوباره از گاز سمی استفاده کند، سلاح های ایالات متحده آماده شلیک اند.

سفیر بریتانیا در سازمان ملل نیز در جلسه اضطراری شورای امنیت گفت که استفاده از زور برای جلوگیری از کشتاد تعداد زیادی از انسانهای بی گناه نمی تواند اقدامی غیر قانونی باشد.

نماینده فرانسه در شورای امنیت هم گفت که تردیدی در اینکه رژیم اسد دست به حمله شیمیایی زده وجود ندارد. وی وتوی روسیه در موارد پیشین مرتبط با سوریه را کارشکنی خواند.

نماینده چین نیز با حمله یکجانبه آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه مخالفت کرد و گفت که کشورش با استفاده از زور مخالف است و اقدام نظامی یکجانبه ناقض منشور ملل متحد است.

نماینده سوئد جنگ سوریه را با جنگ جهانی دوم مقایسه کرد و گفت که جنگ سوریه از جنگ جهانی دوم بیشتر طول کشیده است و بشار اسد مسئول این وضعیت هولناک است. نماینده سوئد با این حال گفت که باید بر اساس منشور سازمان ملل در مواردی اینچنین عمل شود.

نماینده بولیوی در شورای امنیت هم گفت که آمریکا، بریتانیا و فرانسه منشور ملل متحد را نقض کرده اند. وی استفاده از سلاح شیمیایی را محکوم کرد و خواستار شناسایی عاملان این حملات شد با این حال گفت که با نقض حقوق بین الملل نمی توان با نقض دوباره حقوق بین الملل پاسخ داد. نماینده بولیوی به حملات به عراق و لیبی اشاره کرد و گفت که این حملات امپریالیستی بودند.

بشار جعفدی نماینده سوریه در سخنانی در شورای امنیت به سخنان دبیر کل سازمان ملل استناد کرد که جنگ سرد بازگشته است. او گفت که اگر آمریکا، بریتانیا و فرانسه می دانستند که محل تولید تسلیحات شیمیایی کجاست چرا اطلاعات آنها را به سازمان منع تسلیحات شیمیایی ندادند. نماینده سوریه همچنین گفت که سه کشور حمله کننده به سوریه منشور ملل متحد را بار دیگر بخوانند.

این پیش نویس برای تبدیل شدن به قطعنامه نیازمند دستکم رای ۹ کشور از مجموع ۱۵ کشور عضو بود که در متقاعد کردن اعضا ناکام ماند. با این حال اگر قطعنامه رای کافی هم می آورد سه کشوری که در این حمله مشارکت داشته اند احتمالا از حق وتوی خود استفاده می کردند.

روسیه تاکنون بارها با استفاده از حق وتوی خود جلوی تصویب قطعنامه ای ضد سوری شورای امنیت را گرفته است.

از سوی دیگر فرانسه گفته است که بنوبه خود در روزهای آینده به همراه شرکای بریتانیایی و آمریکایی، پیش نویس قطعنامه ای را برای خروج از «بن بست سوریه» به شورای امنیت ارائه می کند.

آگهی

به نوشته خبرگزاری فرانسه، پاریس می خواهد با ارائه این پیش نویس مکانیسم تحقیقی را درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه ایجاد و دسترسی کمک های بشردوستانه به سوریه را آسانتر کند. فرانسه همچنین بدنبال ایجاد مکانیسم جدیدی برای پیشبرد فرایند صلح سوریه در ژنو است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوریه پس از حمله آمریکا و متحدانش؛ شادی در خیابان‌های دمشق با پرچم‌های ایران و روسیه

آخرین تحولات بحران سوریه؛ تاکید واشنگتن بر قطعی بودن حمله شیمیایی به دوما

هشدار دبیرکل سازمان ملل در مورد بحران سوریه