Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار دبیرکل سازمان ملل در مورد بحران سوریه

هشدار دبیرکل سازمان ملل در مورد بحران سوریه
Copyright REUTERS/Remo Casilli
Copyright REUTERS/Remo Casilli
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«من تحولات شورای امنیت را از نزدیک دنبال کرده‌ام و از اینکه شورا تاکنون نتوانسته در این مورد به توافق برسد، متاسفم.»

آگهی

با بالا گرفتن مناقشات ما بین روسیه، آمریکا و دیگر کشورهای غربی در مورد سوریه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به این مساله هشدار داد.

آقای گوترش ضمن همدردی با قربانیان حملات شیمیایی اخیر در سوریه گفت: «من تحولات شورای امنیت را از نزدیک دنبال کرده‌ام و از اینکه شورا تاکنون نتوانسته در این مورد به توافق برسد، متاسفم.»

او در ادامه اظهار داشت: «امروز من سفیران پنج عضو دائم شورای امنیت را فراخوانده‌ام تا نگرانی عمیق خود را درمورد خطرات ناشی از درگیری کنونی ابراز کنم و بر ضرورت اجتناب از وضعیت غیرقابل کنترل احتمالی تاکید می‌کنم.»

به دنبال انتشار تصاویری از حمله شیمیایی به دوما، واکنش‌های جهانی علیه حکومت سوریه شدت گرفته است. در حالی که ایالات متحده و متحدانش به دنبال «حمله نظامی تنبیهی» به سوریه هستند، دمشق و مسکو حمله شیمیایی را خبر جعلی می‌دانند.

مقام‌های سیاست خارجی روسیه در روزهای گذشته با تکذیب وقوع هرگونه حمله شیمیایی در شهر دوما واقع در غوطه شرقی، از آمریکا و متحدانش خواسته‌اند تا از هرگونه مداخله نظامی در سوریه، خارج از چارچوب شورای امنیت خودداری کنند.

همچنین روسیه قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا برای برخورد با عاملان حمله شیمیایی ادعایی در دوما را وتو کرد، اما به نظر می رسد ایالات متحده آمریکا و متحدانش برای حمله به اهدافی در خاک سوریه آماده می‌شوند.

آقای گوترش روز ۲۱ فروردین نیز پس از انتشار خبر حمله شیمیایی در این باره گفت: «من از دریافت گزارش‌های مداوم استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه خشمگین هستم. من مکررا استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان را محکوم می‌کنم. هر گونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط هر طرفی که در جنگ و تحت هر شرایطی قرار دارد، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.»

وی همچنین افزود: «اتهامات اخیر مستلزم بررسی دقیق، تخصصی، مستقل و حرفه‌ای است. در این راستا، من از سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) برای تحقیق درباره این مساله حمایت می‌کنم. ماموریت این سازمان برای روشن شدن حقیقت باید بدون هیچ محدودیت یا مانعی صورت گیرد.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف در نشست مسکو: آمریکا باید برای تخریب منطقه پاسخگو باشد

قطعنامه پیشنهادی روسیه در مورد محکومیت حمله آمریکا و متحدانش به سوریه رای نیاورد

ترامپ: هیچوقت نگفتم کی به سوریه حمله می‌کنیم، شاید خیلی زود، شاید هم اصلا به این زودی‌ها نباشد